Veřejnou dopravu Vysočiny (VDV) zafinancují obce nebo Kraj z peněz obcí

Od jara 2020 vstoupil na Vysočině v platnost integrovaný dopravní systém Veřejná doprava Vysočiny (VDV). Pomocí jedné jízdenky se tak cestující bude moci přepravovat mezi dvěma místy v Kraji Vysočina, přičemž během cesty může libovolně přestupovat mezi vlakem a autobusem dle nového tarifního systému VDV. V rámci tarifu VDV si dopravci budou navzájem uznávat jízdenky.

Už je i jasné financování celého dopravního systému VDV. Příspěvek do společného financování dopravní obsluhy území Kraje vysočina od roku 2021 uhradí každá obec na základě smluvy s Krajem Vysočina.

V případě negativní odezvy od obce konkrétní obce, tak Kraj Vysočina bude rozhodovat, jak dané finanční prostředky v rozpočtu dopravní obslužnosti sanovat.

Nabízí se jedna z následujících variant:

a) dojde k požadavku v objemu chybějících finančních prostředků od obcí omezit objednávku dopravní obslužnosti území kraje – ze strany odboru dopravy Krajského úřadu se dané řešení nedoporučuje, ve
výsledku by na dané řešení doplatil cestující. Současně v rámci
redukce by se jednalo o úsporu jen variabilních nákladů (fixní náklady
nadále by musel kraj financovat) a proto, aby došlo k požadované
redukci, tak by muselo dojít k mnohem větším redukcím spojů

b) dojde k dorovnání požadovaného příspěvku od obcí ze strany kraje za
současného snížení dotačních prostředků, které poskytuje kraj obcím.

Další postup Kraje Vysočina není jasný. “ Rádi budeme reagovat v okamžiku, kdy budeme mít k dispozici zpětnou vazbu od oslovených obcí. Následně bude věc projednána v orgánech kraje a další řešení bude záležet na rozhodnutí samosprávy. Předjímat ho nyní je nemožné,“ uvedla tisková mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů