(VIDEO) Koalice STAN, ANO, KDU-ČSL a ČSSD zrušila pohotovost lékařů ve Žďáru nad Sázavou

Žďár nad Sázavou po třicetileté existenci od července zruší lékařskou pohotovost na místní poliklinice. V letošním roce za leden a únor bylo ošetřeno 284 pacientů ve 25 dnech, což je v průměru 11,36 pacienta na den a 0,96 pacienta na hodinu. Odbornou zdravotní péči LPS zajišťovala zdravotní sestra (zaměstnankyně polikliniky, popř. DPP) a lékař (DPP). V případě potřeby laboratorního vyšetření nebo rentgenu, je pacient odeslán k ošetření do nemocnice Nové Město na Moravě.

Pro lékaře sloužící lékařskou pohotovostní službu ve Žďáře nad Sázavou byl výkon pohotovosti velmi náročný, protože se nemůže opřít o odborná vyšetření. Odborná vyšetření prováděla nemocnice ve dvanáct kilometrů vzdáleném Novém Městě na Moravě. Žďár nad Sázavou, jako jedno z mála větších měst Vysočiny neměl vlastní nemocnici, pouze polikliniku jako menší zdravotnické zařízení.

Město Žďár nad Sázavou hradilo poliklinice finanční ztrátu LPS ve výši 1 060 tis. Kč ročně. Město obdrželo petici od lékařů a sester sloužících pohotovostní službu s požadavkem na navýšení hodinových sazeb jejich odměny za službu spolu s návrhem na snížení rozsahu hodin pohotovostní služby.

Poliklinika se již delší dobu potýká s nedostatkem prostorů, zejména pro ordinace lékařů.

V současné době se na ředitelku polikliniky obrátila se žádostí mladá zubní lékařka, která ve městě chce provozovat svou praxi. Je v zájmu obyvatel Žďáru, prostor pro její ordinaci najít. Pro zřízení nových ordinací je v plánu využít prostory ve čtvrtém patře, kde by se musela provést dostavba pravé části budovy. Tato by mohla být financována např. úvěrem se splátkami ve výši stávajícího příspěvku na LPS, pokud by tato již nebyla ve Žďáře provozována. Toto by pro občany města znamenalo rozšíření poskytovaných zdravotních služeb. Počítá se s vytvořením čtyř až pěti nových ordinací.

O zrušení informoval místostarosta Žďáru nad Sázavou Rostislav Dvořák (KDU-ČSL).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů