(VIDEO) V lese u Jihlavy plánuje investor z Prahy větrné elektrárny

Obec Smrčná a městys Štoky posuzují nabídku pražského investora na výstavbu větrných elektráren nedaleko exitu 107 dálnice D1. Pozemek vybraný pro výstavbu větrných elektráren plní funkci lesa, v minulosti byl postižen rozsáhlou kalamitou kůrovec. Od nejbližšího obydleného místa budou elektrárny vzdáleny více než kilometr.

Pražský investor chce výstavbu tří větrných elektráren financovat kombinací státní dotace a bankovního úvěru. Pro místní občany by měla být k dispozici sleva z ceny elektrické energie, pokud dojde ke zřízení komunitního energetického centra. „Jsme si jisti, že pokryjeme sto procent místní spotřeby elektrické energie,“ tvrdil zástupce investora obyvatelům Smrčné.

Trojice větrných elektráren by měla mít gondolu ve výšce kolem sto šedesáti metrů. „Počítáme s tím, že by výška stožáru s lopatkami mohla přesáhnout dvě stě padesát metrů,“ řekl místním občanům zástupce investora Petr Vavrečka. Větrné elektrárny by měl dodat dánský výrobce větrných elektráren firma Vestas.

Obec Smrčná plánuje anketu mezi místními občany a teprve podle výsledku ankety bude stanoven další postup obce. Výstavba předpokládá i kladné stanovisko obyvatel sousední obce Štoky.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů