VÍME PRVNÍ: Cvičení AMPLE STRIKE bude bez českých vrtulníků Viper a Venom

Očekávaný jarní přílet amerických vrtulníků Viper a Venom se pravděpodobně opozdí. Nové americké stroje české armády nestihnou každoroční cvičení Ample Strike na základně Náměšť nad Oslavou na přelomu srpna a září.

 „AMPLE STRIKE Lite, které se bude odehrávat mimo základnu Sedlec, Vícenice u Náměště. Se zapojením nových vrtulníků Venom a Viper se nepočítá,“ uvedla informační důstojnice letecké základny Náměšť nad Oslavou Jindřiška Budikovská.

Piloti a technici z vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou se na nové vrtulníky přeškolovali na základně americké námořní pěchoty Pendleton od loňského července. Zajímavostí je, že létající personál obdržel helmy, které jim v USA vyrobili na míru. Náročný sedmiměsíční základní výcvik, v němž všichni Češi uspěli, zahrnoval například létání podle přístrojů, ve skupině, v přízemních výškách, přepravu nákladu v podvěsu a jeřábování. Vyvrcholením byly lety se střelbami na pozemní cíle kanonem a neřízenými raketami a noční létání. Celkově každý pilot strávil ve vzduchu přibližně osmdesáti hodin.

Každoroční cvičení vzdušných sil Ample Strike se koná pravidelně na přelomu srpna a září. Obvykle se účastní se vojáci Armády České republiky i dalších zemí. Zapojena jsou letiště Náměšť nad Oslavou, Čáslav a Kbely. Cvičení probíhají i ve vojenském prostoru Boletice a Libavá.

Kromě leteckých návodčích, kteří mají za úkol vylepšit spolupráci se spojeneckými piloty, se cvičení účastní i logistické jednotky, bez kterých se úspěšná operace neobejde. Příslušníci logistických jednotek trénují například zřízení mobilních stanovišť pro doplňování výzbroje a paliva. Tyto stanoviště slouží k doplnění střeliva a paliva vzdušným jednotkám, které se tak nemusí vracet na hlavní základnu.

Cvičení Ample Strike se každoročně účastnila také široká škála techniky, včetně vrtulníků Mi-24, které měly být letos nahrazeny americkými stroji Viper a Venom.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů