VÍME PRVNÍ: Jamné uskuteční referendum o větrných elektrárnách

Necelé čtyři stovky voličů budou v obci Jamné u Jihlavy rozhodovat o postoji obce k výstavbě větrných elektráren.Anketní otázka pro místní referendum zní:

„Souhlasíte s výstavbou větrných elektráren v katastrálním území Jamné u Jihlavy?“

Informaci o konání místního referenda potvrdil starosta Jamného Luboš Varhaník s tím, že obec bude konat další kroky podle výsledku místního referenda.

Nadřízenou správní obcí pro Jamné u Jihlavy je Polná. Starosta Polné Jindřich Skočdopole potvrdil, existenci nabídky od stejné fimy na výstavbu větrné elektráry.

„Každá obec je svéprávná a rozhoduje sama o svém území. My jsme asi před rokem jednoznačně rozhodli, že větrné elektrárny nechceme přímo na zastupitelstvu,“ řekl starosta Polné Jindřich Skočdopole.

A hned vedle Polné jsou větrníky ve Věžnicích.

„Ještě než jsme před lety stavěli větrníky ve Věžnicích, tak jsme neschválili záměr výstavby na pozemcích Polné. Dnes když jedete do Polné uvidíte chrám Nanebevzetí Panny Marie obklopený větrníky,“ řekl polenský zastupitel Miloš Kvasnička (KDU-ČSL).

“ Větrná elektrárna je relativně šetrná k životnímu prostředí, aspoň co se týká přímých emisí CO2. Vzhledem k tomu, že vítr je živel značně nestálý, musí být připravena výpadek nahradit třeba konvenční uhelná elektrárna, tudíž bez emisní větrná energie v žádném případě není. Musíme vzít též nezanedbatelný vliv na ohrožení ptačí populace, na ráz krajiny, negativní vliv na lidi a živočichy v souvislosti s periodickými zvuky. Při posuzování je nutné pečlivě vycházet z místních podmínek, vše důkladně posoudit. Domnívám se, že míst, které by byly k instalaci větrníků vhodné, na Vysočině moc není, pokud vůbec nějaké. Z těchto důvodů nejsem fanouškem energie z tohoto zdroje a nebudu ji podporovat,“sdělil radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Martin Hyský (ČSSD).

Vyjádření dalších politiků zjišťujeme.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů