VÍME PRVNÍ: Jihlava chystá veřejnou sbírku na hokejovou halu

Výstavba multifunkční hokejové arény by měla být financována i prostřednictvím veřejné sbírky. Sbírka je nyní projednávána a připravována v orgánech města Jihlavy. Na prosincovém jednání komise pro sport získala „Veřejná sbírka za účelem podpory rozvoje tělovýchovy a sportu vybudováním Horácké multifunkční arény v Jihlavě, včetně projektových a přeložkových prací“ jednoznačnou podporu všech členů komise.

Z iniciativy sportovců se konal seminář pro zastupitele o možnostech financování výstavby multifunkční arény a sportovní činnosti z výnosů provozu luxusního casina (více zde).

Myšlenka financování výstavby multifunkční arény z výnosů hazardu se ale nedostala ani na program řádného jednání Zastupitelstva města (více zde).

Na výstavbu hokejové multifunkční haly bude potřeba částka kolem miliardy korun. Způsob financování není jasný: Kraj Vysočina ani stát neučinili dosud žádný veřejný příslib o způsobu spolufinancování výstavby stadionu.

Určitou zvyklostí je spolufinancování investic do rekonstrukce sportovišť v částce kolem deseti procent z krajského rozpočtu. To by mohlo Jihlavě přinést kolem sto milionů korun od Kraje Vysočina jako krajský příspěvek.

Ani výše státního příspěvku na výstavbu zimního stadionu není jasná. Přáním Jihlavy je získat třetinu – asi tři sta milionů korun ze státního rozpočtu. Zatím ale ani nezazněla žádost o tuto částku.

Sportovci se snaží získat prostředky na činnost i přestavbu zimního stadionu vlastními silami. Zimní stadion nedávno změnil název na CZ LOKO arénu (více zde), primátorka Karolína Koubová na tiskové konferenci předvedla trapas svým výrokem, že o CZ LOKO donedávna nic neslyšela (více zde).

Připravovaná veřejná sbírka jen ilustruje situaci, ve které se nachází město Jihlava jako investor hokejové arény: veřejnou sbírkou lze vybrat desetitisíce, možná statisíce korun. Potřeba je miliarda.

Veřejná sbírka začne zřejmě hned po Vánocích, kdy má většina hokejových fanoušků i příznivců sportu hluboko do kapsy. Obyvatelé města dostanou šanci zaplatit výstavbu hokejové haly hned dvakrát: poprvé ve formě místních daní, podruhé dobrovolným příspěvkem.Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů