VÍME PRVNÍ: Jihočeský kraj jedná o budoucnosti úzkokolejky

Na Krajském úřadě Jihočeského kraje se vedou politická jednání o budoucnosti úzkokolejné dráhy na Jindřichohradecku.

Na konci ledna 2023 přišel dosavadní dopravce Jindřichohradecké místní dráhy o licenci Dražního úřadu jako státního orgánu k provozování železniční dopravy. Souhrn z politických aktivit a jednání na jihočeském hejtmanství se jako první dozvěděli členové Dopravního výboru Jihočeského kraje.

Od náměstka jihočeského hejtmana Antonína Kráka a ředitele Jihočeského koordinátora dopravy (JIKORD) JIřího Kafky se členové Dopravního výboru Jihočeského kraje oficiálně dozvěděli o zájmu firmy Gepard express o provozování úzkokolejné dráhy. Pouze tato firma oslovila insolvenční správkyni „s možností zajištění omezeného provozu, hlavně na komerční bázi formou rekreačního provozu“.

Společnost Gepard express podnikatele Alberta Fikáčka zajišťuje šestkrát denně spojení Brna s vídeňským letištěm minibusy. Zřejmě by byla schopná zajistit i kombinovanou dopravní obslužnost vlaky a autobusy pro šestnáct obcí na úzkokolejné trati z Jindřichova Hradce do jihočeské Nové Bystřice i severním směrem přes Kamenici nad Lipou do Obrataně.

Obce na obou úsecích úzkokolejné trati připravují založení spolku Jindřichohradecká úzkokolejná dráha k zajištění provozu úzkorozchodné tratě – první setkání předpoklad 2.2.2023.

Předsedou spolku bude jindřichohradecký starosta Michal Kozár, který je vystudovaný právník. Starosta Kozár se na žádost Občasníku pokusil odhadnout další vývoj situace kolem provozování úzkokolejky v letošní sezóně.

„Další vývoj bude možné predikovat podle vývoje v rámci insolvenčního procesu JHMD, zejména jestli bude provedena reorganizace, nebo bude zvolen jiný přístup,“ naznačil starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů