VÍME PRVNÍ: Na jihlavském Heulose vznikne okruh s umělým sněhem

I v době nepříznivých sněhových podmínek letošní zimy bude v lesoparku Heulos vytvořen otevřený lyžařský běžeckého okruh pro širokou veřejnost všech věkových a výkonnostních skupin.

S projektem technického zasněžování přichází spolek Lyžařské Jihlavsko. Technický sníh je mnohem odolnější teplotním výkyvům než přírodní sníh.

Běžecké lyžování patří v Jihlavě k oblíbeným zimním sportům. Během jedné zimní sezóny upravené lyžařské trasy okolo Jihlavy využijí řádově tisícovky lyžařů, využitelnost je z důvodu výkyvů klimatických podmínek v některých horších zimách pouze několik desítek dnů, navíc nesouvisle.

Podle informací Občasníku je v intravilánu města Jihlavy hned několik lokalit, které jsou aktuálně k účelu technického zasněžování vhodné. Lokalita musí mít dostatečného napájení elektrickým proudem, zdroj vody a disponující dostatečným otevřeným prostranstvím. Vhodné lokality jsou například lokalita u Českého mlýna, nebo oplocená plocha Vodního ráje. Nebo louka v areálu lesoparku Heulos.

Louka mezi Amfiteátrem Jihlava a oštěpařským sektorem, původně byla záložní lokalitou, nicméně pro výchozí či první řešení se nyní jeví nejvhodnější volbou (odpadá rozvoz sněhu, hluk z děl nedecimuje bezprostřední obydlí).

Louka byla v minulosti v letních měsících využívána k hudebním festivalům či cirkusům, disponuje dostatečně dimenzovaným pilířem elektrického napájení, který tu byl pro tyto účely zřízen. Hranicí areálu je středně velký říční tok Jihlávka ovšem s proměnlivým průtokem vody. Areál je umístěn také v „mrazovém údolí“ s vhodnými klimatickými podmínkami pro zasněžování. Pro realizaci projektu je zajištěno zatím pouze předběžné stanovisko k odběru vody z řeky a předběžný souhlas vlastníka pozemku (statutární město Jihlava) dotčeného technickým zasněžováním.

Plocha je částečně osvětlena veřejným osvětlením, které je na hranici louky, u této hranice je také parkoviště s veřejnými toaletami. Výhodou řešení v této lokalitě je kompletní zasněžení jedné louky bez nutnosti rozvozu sněhu.

Nevýhodou je střední resp. z pohledu průtokovosti proměnlivý zdroj vody (navíc povolení k odběru je zde zatím jen předjednáno) a menší plocha sportovního vyžití.

Délka lyžařského okruhu bude šest set až osm set metrů (trasa může být “hadovitě” natočena).

K úpravě technického sněhu ve vybrané lokalitě může být použitá sněžná rolba, která byla k úpravě lyžařských stop pořízena, zapůjčení sněžných děl včetně příslušenství je za příznivou částku předjednáno od Ski areálu Čeřínek.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů