VÍME PRVNÍ: Nová rozvodna Leskovice umožní masivní výstavbu větrných parků na západě Vysočiny

U obce Leskovice na Pelhřimovsku bude kolem roku 2030 zprovozněna nová rozvodna elektrické energie, u které stát počítá integrací obnovitelných zdrojů energie (větrných elektráren) o instalovaném výkonu v řádu nižších stovek MW.

Počet větrných elektráren, které bude možné napojit do rozvodny Leskovice lze odhadnout v řádu vyšších desítek.

Na sousedním katastru nové rozvodny Leskovice u obce Moraveč už ohlásila záměr výstavby větrného parku „Zelená Kanada“ společnost meridian Nová energie. Zájem dalších investorů do větrných elektráren lze očekávat s ohledem na rezervovaný výkon nové rozvodny Leskovice pro výrobu energie z větru.

Lokalita Leskovice byla pro výstavbu nové rozvodny bya vybrána z důvodu polohy v méně krajinářsky
členitém a méně krajinářsky hodnotném území a mimo vizuální kontakt s kulturními hodnotami. Bude
umístěna v rovinatém terénu za předpokladu nulové bilance zeminy v místě staveniště. Důležitým důvodem je i umožnění případného budoucího dalšího plošného rozvoje areálu transformovny a v neposlední řadě i z důvodu možnosti prakticky bezproblémového budoucího napojení nové transformovny na koridor stávajícího vedení 220 kV Milín – Sokolnice, v němž je do budoucna plánované vedení přenosové soustavy 400 kV.

Výstavba nové rozvodny Leskovice je společným koncepčním řešením ČEPS (Česká elektroenergetická přenosová soustava) a společnosti EG.D jako distributora elektrické energie, se záměrem výstavby počítají i Zásady územního rozvoje Kraje Vysočina. Zastupitelstvo Kraje Vysočina schválilo Zásady územního rozvoje s výstavbou rozvodny Leskovice dne 8. 9. 2020 usnesením 0476/05/2020/ZK.

Státní dotace pro investory do větrných elektráren jsou připraveny (více zde).


Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů