Volby 2016: Postaví Vysočina stomilionový hospic?

Každou vteřinou začíná lidský život. Nebo končí.Vysočina je posledním ze dvou krajů ČR, kde chybí kamenný hospic . Změnit to chce spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy.

„Kamenný hospic není samospásná věc, která by byla na prvním místě.  Je potřeba začít z kraje, nikoliv od prostředka nebo od konce,“ prohlásil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Plánovaná kapacita hospice je pětadvacet lůžek. Kapacita vychází z oficiálního propočtu potřebnosti pěti lůžek na sto tisíc obyvatel. Tedy na půl milionu obyvatel Vysočiny pětadvacet lůžek pro hospic. Další dvě lůžka budou zřízena pro poskytnutí péče dětským pacientům. Odborným garantem  projektu lůžkového hospice na Vysočině MUDr. Marie Svatošová, zakladatelka prvního hospice ČR a vůdčí osobnost hospicového hnutí v ČR.

Předpokládané investiční náklady na výstavbu nebo rekonstrukci hospice a jeho vybavení odhaduje spolek Mezi stromy na částku do sto milionů korun.

Díky finanční podpoře Kraje Vysočina se rozvíjí domácí hospicová péče, jejíž úroveň stále stoupá. „Nepochybuji, že je pro pacienta nejlepší trávit poslední dny doma, v kruhu nejbližších. Ale u části lidí toto nelze zajistit – a druhou nejlepší možností je kamenný hospic. Sebelépe vybavené oddělení dlouhodobě nemocných či jiný typ péče ho nenahradí. Proto vybudování hospice na Vysočině podporuji – jako inspiraci uvádím hospic v Chrudimi, jeden z nejlépe fungujících hospiců v Česku – i po ekonomické stránce,“ vysvětlil poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů