Žďár nad Sázavou počítá férové místní daně z nemovitostí podle ex-náměstka jihlavské primátorky

Už na podzim by měli zastupitelé Žďáru nad Sázavou rozhodnout o výši místního koeficientu pro daň z nemovitostí. Výpočet místních nákladů vyčisluje pro žďárskou radnici ex-náměstek jihlavské primátorky Vít Zeman.

„Řeknu-li to jednoduše pak obyvatel paneláku v centru má pro město deset krát nižší náklady než obyvatel příměstské části. Příměstskou část je nutné například dopravně obsloužit městskou dopravou,“ řekl Zeman.

Vít Zeman působil jako náměstek jihlavské primátorky Karolíny Koubové, byl předsedou jihlavské TOP09. Po místních volbách 2022 odešel z politiky a věnuje se ekonomice měst a obcí. Podle Zemana je možné vyčíslit náklady měst a obcí na jednotlivé městské čtvrti a příměstské části a tyto náklady pak promítnout do růstu místního koeficientu daně z nemovitostí.

Vláda by v rámci úsporného balíčku ráda změnila výši daně z nemovitých věcí. Měla by vzrůst zhruba na dvojnásobek a část z výnosu by zůstala ve státní pokladně. Po protestech ze strany obcí uvažuje vláda o změně návrhu, finální výsledek zatím není jasný.

Daň z nemovitosti se řídí dvěma koeficienty, jeden je podle velikosti obce a druhý si určují jednotlivé radnice. „Reagovat na chystané změny je nutné, protože FÚ nás vyzval ke změně městské vyhlášky upravující koeficienty. A je současně na místě aktualizací ctít určitou geografickou spravedlnost, je to vůči občanům města prostě víc fér,“ upřesňuje starosta Martin Mrkos.

Starosta Mrkos už potvrdil, že by v případě schválení místního koeficientu stouply daně z nemovitostí v místních částech rozdílně, jejich výše by byla stanovena podle návrhu urbálního ekonoma Víta Zemana.

„Rádi spolupracujeme s profesionály,“ prohlásil o spolupráci se Zemanem žďárský starosta Mrkos.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů