Žďár nad Sázavou změnil logo města ikonické památky UNESCO na abstraktní hvězdičku

Město Žďár nad Sázavou využíval jako svoje logo ikonický obraz kostela Svatého Jana Nepomuckého, který město proslavil jako památku UNESCO. Pohoda a spokojenost občanů a návštěvníků měst jsou silně ovlivněny obrazem města či místa, na čemž mají velký podíl monumentální či ikonické stavby. Žďár měl dosud pouze logo, které říkalo, že Žďár rovná se kostel sv. Jana Nepomuckého. I když slavná památka hraje silnou roli i v novém vizuálu, do jeho tváře se propisují i další roviny. Sedm set místních obyvatel už vyjádřilo nesouhlas se změnou vizuální identity města.

Čisté a moderní logo se stylizovanou zelenou hvězdičkou podle oficiálního výkladu radnice odkazuje pěti cípy na půdorys slavného Santiniho kostela, ale i na průmyslovou historii města symbolizovanou ozubeným kolem. Zelená se zase skrývá v názvu Zelené hory i zeleni, která nás ve městě i mimo něj obklopuje. 

Žďárská radnice „zbourala“ kostel svatého Jana Nepomuckého ve prospěch novodobé průmyslové historie, na které ale těžko vybuduje dobrou pověst značky města. Radnice se už omluvila za způsob komunikace.

V mnoha městech je výstavba historických budov široce využívána pro pozornost a přitažlivost města v očích návštěvníků města. Hlavním motivem je vytvořit identifikovatelný obraz města pro celý svět.

Žďár nad Sázavou se ale snaží do nové vizuální identity města protlačit průmyslovou minulost jako jedinečnost, která dělá město odlišitelné od ostatních. Značka města se tedy musí zabývat tím, „jak kultura a historie, hospodářský růst a sociální rozvoj, infrastruktura a architektura, krajina a životní prostředí, mimo jiné mohou být kombinovány do prodejné identity, která je přijatelná pro všechny lidi.“

V dnešní době se využívají ikonické budovy k tomu, aby je obdivovaly a rozvíjely jejich význam globalizovaného světa. Ikonické budovy jsou nástrojem ke komunikaci jako symbol statusu města a přitahování návštěvníků. Vizuálně atraktivní ikonické budovy tak hrají hlavní roli při propagaci města a
jeho obraz.

ANKETA čtenářů na sociálních sítích – řekněte svůj názor:

Jedna odpověď
  1. Monika

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů