Žďársko má tři nové „rytíře lékařského stavu“

Česká lékařská komora Žďár nad Sázavou předala pamětní medaile. Úcta, obdiv, hrdost, radost, ale také dojetí, pokora a notná dávka laskavého humoru. Emoce při uvedení novoměstských lékařů do „síně slávy“ rozhodně nechyběly.

Tři noví „rytíři lékařského stavu“ si svůj titul opravdu zasloužili, o čemž svědčí nejen respekt ze strany jejich kolegů, ale také tisíce spokojených pacientů.

„Pamětní medaile se uděluje jedenkrát ročně, a to za za mimořádné úspěchy v medicínských oborech. Vzhledem k proběhlé pandemii však byly medaile předány za léta 2020 a 2021 zpětně,“ vysvětlil hned tři ocenění najednou předseda České lékařské komory OS Žďár nad Sázavou MUDr. Pavel Jenerál.

Medaile, stejně jako ručně vyrobená pera z olivového dřeva starého dva tisíce let a další dary, obdrželi lékaři, jejichž profesní dráha byla spojena i s novoměstskou nemocnicí. Prvním uvedeným do „síně slávy“ byl MUDr. František Bárta, jenž stál dlouhou dobu v čele TRN léčebny na Buchtově kopci. „Byť je jeho profesní život spojený zejména s touto léčebnou, pracoval i pod hlavičkou novoměstské nemocnice, neboť léčebna na Buchtově kopci se stala součástí našeho zdravotnického zařízení od roku 1992. A byla jí až do 31. prosince 2011, kdy byl provoz léčebny ukončen,“ připomenula ředitelka Nemocnice Nové Město na Moravě Věra Palečková.

Dalším, kdo za zvuku slavnostní fanfáry převzal z rukou předsedy České lékařské komory Žďár nad Sázavou MUDr. Pavla Jenerála medaili, byl emeritní primář novoměstské nemocnice MUDr. Jiří Šustáček. Ten byl mimo jiném také dlouholetým organizátorem Setkání českých a slovenských chirurgů na Skalském dvoře. „Pro novoměstskou nemocnici pracuje krásných pětačtyřicet let. Pravidelná setkání českých a slovenských chirurgů, které organizoval, a jehož se každoročně účastnily stovky lékařů, přispívala k šíření dobrého jména a věhlasu naší nemocnice,“ pochválila přínos MUDr. Šustáčka Věra Palečková.

„Kdo něco znamenal v české i slovenské chirurgii, ten na setkání na Skalském dvoře byl. Věřím, že se nám tuto akci podaří obnovit,“ poznamenal současný primář chirurgického oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě MUDr. Jiří Toman.

Jedinou ženou mezi oceněnými lékaři se stala pediatrička MUDr. Eva Mátlová. V Novém Městě na Moravě prošly její ordinací tisíce dětských pacientů. „Léčila jsem čtyři generace dětí. Když jsem pak dělala rodinnou anamnézu, měla jsem to jednodušší,“ usmála se MUDr. Eva Mátlová.

Dětská lékařka svou ordinaci v Novém Městě na Moravě ukončila v roce 2020. „Málokdo si už ale vzpomene, že její profesní dráha odstartovala v novoměstské nemocnici. Nastoupila tam v roce 1972 a začínala na chirurgii. Odtamtud přešla na infekční oddělení a následně na dětské oddělení. Po mateřské dovolené se sice už do nemocnice nevrátila, ale vzájemná spolupráce přetrvala,“ vysvětlila propojení ředitelka novoměstské nemocnice a zároveň dodala, že doktorka Mátlová dodnes koordinuje lékařskou službu první pomoci pro děti.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů