Žďárští zastupitelé si odhlasovali „pojistku na blbost“

Zastupitelé Žďáru nad Sázavou odhlasovali na červnovém jednání zastupitelstva uzavření pojištění odpovědnosti zastupitele města. Podobný typ označení má lidové označení „pojistka na blbost“ a zahrnuje pojištění odpovědnosti zastupitelů za škodu způsobenou obci – pro starostu, místostarosty, radu a zastupitelstvo a kryje naprostou většinu nedbalostních porušení povinnosti vyplývajících z funkce pojistitele. Zahrnuje i překročení pravomoci, nedodržení schvalovacích procedur a povinnosti zveřejnění.

Pojištění odpovědnosti zastupitele je až do výše deseti milionů korun. Na trhu není produkt, který by umožňoval zastupitelům individuálně se pojistit proti neúmyslným chybám.

Město Žďár nad Sázavou uhradí pojistku souhrně za všechny své zastupitele ve výši asi sedmnáct tisíc korun . „Co mám informaci tak radní uhradí pojištění formou daru městu,“ řekl radní Radek Zlesák (ANO).

Opozice proti

Vladimír Novotný (ČSSD)

„Nenuťte mě k nějakému daru vůči městu. Nevytvářejme privilegia pro zastupitele!,“ prohlásil na jednání zastupitelstva opoziční zastupitel Vladimír Novotný (ČSSD).  Žďárský zastupitel Novotný působí v krajské politice jako náměstek hejtmana Kraje Vysočina a varoval zastupitelstvo před přijetím tohoto pojištění. Ředitelé městských firem a úředníci zodpovídají za péči o svěřený majetek a město jim žádné pojištění nehradí. Tím se vytváří podle Novotného privilegovaná vrstva občanů města.

„Vy jste tu odpovědnost nemuseli přijmout! Vzdejte se své odpovědnosti, ale ne tím, že si necháte z veřejných prostředků zaplatit své pojištění nezodpovědnosti!,“ prohlásil na jednání žďárského zastupitelstva Vladimír Novotný (ČSSD).

Žďárští zastupitelé přijali usnesení o pojištění zastupitelů většinou patnácti hlasů pro, pět proti. Čtyři zastupitelé se zdrželi.

„Je to úplné pošlapání zastupitelské demokracie a nehledě na to, že to nepřímo přispívá ke zvýšení míry korupce. Vidím za tím alibismus současného vedení radnice a je to absurdní ne-li podvod na voliče.“ komentoval rozhodnutí člen vysočinského vedení TOP09 a člen Finančního výboru ve Žďáre nad Sázavou Reda Ifrah.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů