Zlesák (ANO): Jak se nemá stavět hokejová aréna

Na úvod si představme mladou rodinu, která si chce postavit svůj vysněný rodinný dům. Jejich finanční představa, která je v budoucnu nezruinuje, se pohybuje kolem 3 milionů korun. Osloví architekta, kterému dají volnou ruku a čekají. Po vypracování projektu a nacenění stavebních prací se
dostanou na částku 6 milionů. Ale to není vše. Stavební odborníci je upozorňují, že takto komplikovaně navržený dům se bude potýkat s mnoha vícenáklady.

Tím se finální cena může vyšplhat až ke 12 milionům. Ze tří na dvanáct milionů korun! Která rodina by si takové navýšení při zdravém
rozumu mohla dovolit?

Tento příběh je parafrází připravované stavby jihlavské arény. Projektový záměr byl na 900 milionů, kdy se město, stát i kraj měly podílet rovným dílem, tj. každý 300 miliony. Cena dle projektu již ale přesáhla 1 600 milionů, a to se ani nekoplo do země. Pokud se podíváme na obdobné realizované projekty v ČR, tak vždy jejich realizace skončila s velkým prodraženým vlivem víceprací, které s sebou takto složité stavby přirozeně nesou.

Fakticky to bude znamenat, že Jihlava bude stát na dluhové brzdě. Stát od počátku deklaruje, že prostřednictvím Národní sportovní agentury (NSA) přispěje obdobným projektům v ČR stejně. Jediný, kdo bude mít zdroje krýt tyto vícenáklady, bude Kraj Vysočina. Nicméně za cenu škrtání jiných projektů v ostatních městech a obcích Vysočiny, ale i za cenu omezování podpory sportů a jiných svých bohulibých aktivit. Každý občan našeho kraje toto omezení pocítí.

(Autor je místopředseda hnutí ANO na Vysočině a poslanec. Bez redakčních úprav, nekráceno).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů