ZŠ Třešť má problémy s rezavou vodou

Základní škola Třešť v ulici Josefa Hory má déletrvající problém s tekoucí rezatou vodou z vodovodu. Problém se týká všech pavilonů kromě sportovní haly. Rezatá voda teče nepravidelně, někdy více, někdy méně a to z teplé i studené vody. Více asi z teplé.

Nedaří se vysledovat žádné pravidlo, kdy se to děje. V objektech je centrální ohřev TUV v plynem ohřívaných bojlerech z roku 1983.

Technické služby města Třešť odebrali vzorky vody v budově, z jejich strany je tak vše v pořádku. Voda je zdravotně nezávadná, je pouze zabarvena do rezata, což je způsobeno hydroxidy nebo oxidy železa, které vznikají oxidací trubek. Hydroxidy a oxidy železa způsobují maximálně podráždění zažívání u citlivějších lidí (není doporučeno pro dětské výživy), ale jinak se používá běžně jako potravinářské barvivo. Voda může mít železitější příchuť. Zdrojem rzi ve vodě jsou staré rozvody vody nebo ohřívače (případně obojí).

Páteřní rozvod studené vody je celý ocelový a teprve až odbočky jsou plastové. Takže rez se může uvolňovat z páteřního vedení studené vody.

Do starých bojlerů teplé vody je voda přivedena v ocelové trubce. Z bojleru je již z velké části vedena v plastu (alespoň u viditelných rozvodů). Rez se tedy může uvolňovat z přívodní trubky do bojlerů a nebo v bojlerech. Je zde také propojený rozvod teplé a studené vody a rez tak může prostupovat i zde. Systém je pravděpodobně propojený kvůli tomu, že měla studená voda dochlazovat teplou vodu tekoucí z bojleru. Teplá voda nemůže být hřáta na více než 55 stupňů Celsia. Bojlery nahřívají na více stupňů (65 stupňů C+) kvůli sterilizaci a ničení mikroorganismů (různé bakterie atp.). Toto může být reálný problém, jelikož by se mikroorganismy mohly při nějaké pauze (prázdniny atp.) 30/39 namnožit v již zchladlé vodě.

Tento dochlazovací systém ve škole je, protože tam je cirkulační rozvod vody, což by mělo opětovně teplou vodu ohřívat a sterilizovat. Podobný problém je na ZŠ Barvířská (zde není kuchyně).

Jako nezbytné se jeví udělat na ZŠ Třešť v ulici Josefa Hory komplexní rekonstrukci TZB – voda, odpady, elektro, topení.

Vzhledem k tomu, že není zaručené, že problém bude vyřešen, je s panem starostou domluveno:

• pravidelné odebírání vzorků vody v kuchyni (tam je to nejkritičtější). Bude to ve spolupráci s TS Třešť. Odběr vzorků vody proběhne do konce kalendářního roku.

• zajištění projektové dokumentace na rekonstrukci TZB v celé škole (voda, topení, vytápění, kanalizace, elektrika atp.). Firma PROFat z Jihlavy ve spolupráci s Ateliérem AJV zkusí vymyslet a navrhnout odpovídající řešení. ¨¨

Připravují se podklady pro případnou soutěž na projektovou dokumentaci komplexního řešení rekonstrukce TZB v areálu základní školy. Dle poslední budou odběry vzorků probíhat po odstávkách ve školní jídelně, tj. po vánočních prázdninách, jarních prázdninách a letních prázdninách. Ve spolupráci s projektanty jsou připraveny podklady pro soutěž na projektovou dokumentaci.

Projekční kancelář předala koncem roku 2022 podklady ke generální rekonstrukci školy Jedná se obecný nástřel, týkající se vnitřních úprav, etážového vytápění jednotlivých pavilonů, fotovoltaiky, zabezpečení, požární signalizace atd., dle současných norem a požadavků. Během prvního čtvrtletí letošního roku budou ve spolupráci se školou upřesněny požadavky města Třešť. Po jejich odsouhlasení bude vypsaná soutěž na dodavatele projektové dokumentace.


Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů