Autonehoda kapely Plexis: Jihlavský vrtulník nelétá v noci, zachraňovalo Brno

Dva typově shodné stejné záchranářské vrtulníky. Jeden smí létat v noci, druhý jen za denního světla. U autonehody hudební skupiny Plexis na devadesátém kilometru dálnice zasahoval uprostřed noci vrtulník z Brna (více zde). Na vysočinské i brněnské základně slouží vrtulníky firmy Eurocopter.

 

„Rozdíl je ve vybavení pilotů brýlemi pro noční vidění. U nočních letů rozhoduje spousta faktorů jako například počasí. Poslední rozhodnutí o startu je na pilotovi vrtulníku,“ řekla mluvčí  jihomoravské záchranky Hedvika Kropáčková.

Vysočinská i brněnská základna letecké záchranky mají termín startu zhruva do tří minut od doručení výzvy ke startu.Provoz vysočinské základny je omezen na „lety za světla“, kdy pilot přistává v terénu pouze za denního světla.

Mluvčí Kropáčková také potvrdila noční zásah jihomoravské letecké záchranky při nehodě na dálnici u Humpolce.  Start z brněnské základny na letišti Brno-Tuřany, přistání na dálnici uprostřed noci. „Pacientku jsme transportovali z místa nehody do nemocnice v Bohunicích,“ dodala mluvčí Kropáčková.

Let brněnského vrtulníku k nehodě na Vysočině patří mezi mimořádné případy letecké záchranky. Přistání do neznámého terénu uskutečňují piloti téměř výhradně za denního světla s alespoň minimální vizuální dohledností. Noční přistání se uskutečňují většinou na místa, která pilot zná z letů za denního světla.

Tragická autonehoda na dálnici u Humpolce může být podnětem k novému zamyšlení nad účelností nočního nasazení záchranářského vrtulníku z jihlavské záchranky. Jihlavskému vrtulníku chybí k nočním letům pro záchranu živora hlavně dobrá vůle v podobě úředního povolení.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů