„Blaník“ a „Jan Masaryk: Nezákonné akce StB proti lidovcům (1948)

Už roku 1956 předkládá náčelník inspekce ministra vnitra Alois Šlechta ministrovi vnitra Československé republiky Rudolfu Barákovi informaci o nezákonných postupech Státní bezpečnosti v roce 1948. Při opakovaných domovních prohlídkách v akcích „Blaník“ a „Jan Masaryk“ našla Státní bezpečnost ukryté zbraně. Příslušníci Státní bezpečnosti se doznali inspekci ministra k použití fyzického násilí nebo falšování protokolů o domovních prohlídkách.

Dej tam zbraně,ať je případ slavnější

Do jedné z chat v Novém Hrozenkově na Vsetínsku byly den před domovní prohlídkou podstrčeny vojenské pušky a samopaly. Zbraně vydal Ludvík Hlavačka, velitel vyšetřovny Uherské Hradiště. Druhý den byly zbraně skutečně nalezeny.

Seznam odsouzených: Manželé Janáčkovi, Antonín Štěpánek a dalších 81 jmen

Hlášení inspekce ministra vnitra  z roku 1956 obsahuje i jména osob z Jihlavska zatčených a realizovaných v nezákonných akcích Státní bezpečnosti. Pod číslem osmdesát je uveden Antonín Štěpánek s rukou dopsanou číslicí sedm a poznámkou „odpykán“. Pod číslem osmdesát tři je uveden Jan Janáček (číslice pět a zkratka podmíněně propuštěn), poslední na seznamu je Marie Janáčková (trest šest měsíců).

Stupeň utajení akcí „Blaník“ a „Jan Masaryk“ zrušil český stát až roku 1999.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna