Boj o přežití stavební firmy PSJ: chybí až miliarda korun!

Jihlavská stavební firma PSJ má potíže s financováním svých projektů v Rusku. Pro přežití a další existenci potřebuje půl miliardy až miliardu korun.

Stavební projekty sice stále postačují, ruští klienti ovšem mají potíže s financováním.  Česká exportní banka a pojišťovna Egap, která financuje projekty PSJ v Rusku a na  Ukrajině, se stala také opatrnější.

plán stavba

Ztrátový je především projekt výstavby dřevozpracujícího závodu v Ufě, správním středisku ruské autonomní republiky Baškortostán. Baškortostán je označováno za nejvýchodněji položené velké město Evropy. Nový výrobní závod společnosti Kronospan v Ufě byl postaven na pozemku 
o rozloze 200 tisíc metrů čtverečních. 

Ztráty na projektu v Ufě se odhadují PSJ na více než čtvrt miliardy korun.  Většina českých stavebních firem ruský trh opustila, zůstala jen PSJ a Metrostav.

Stavební obr PSJ bojuje stejně jako další české stavební firmy s úbytkem schopné a kvalifikované pracovní síly jak v technických, tak i v dělnických profesích. Řada technicky zdatných lidí raději v posledních letech odchází na stranu investorů nebo developerů, než aby dělali klasickou stavební činnost. Nepochybně to má souvislost nedostatkem zakázek a jejich nízkou rentabilitou. Někteří manažeři  dokonce odchází úplně. Učňovské školství není vůbec schopné generovat dostatek řemeslníků a dělníků. Tudíž na českých stavbách přibývá pracovníků jiné, než české národnosti.

Úřední dokument ve kterém se píše o hrozbě úpadku si prohlédněte přímo zde.

Majitelé společnosti PSJ se už obrátili na poradenskou firmu PricewaterhouseCoopers (PwC), která pomohla zajistit úvěrovou linku od soukromé investorské skupiny Nattland. To však nemusí stačit.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna