Náměstek Kalina: Nezodpovědného hazardéra a zbabělce Assange na festivalu nechci!

Předseda vysočinské KDU-ČSL a náměstek primátora Jihlavy Jaromír Kalina nesouhlasí s tím, aby videohostem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů (MFDF) v Jihlavě byl šéf WikiLeaks Julian Assange. I proto, že akci pravidelně dotuje město Jihlava a Kraj Vysočina.

fb

Jaromír Kalina (KDU-ČSL)

 

„Asange je obviněný ze znásilnění a zveřejněním ukradených tajných materiálů ohrozil životy stovek vojáků icivilistů. Jeho svoboda bez odpovědnosti je anarchií, která škodí. Pozvánkou na festival pořadatelé jeho jednání ospravedlňují,“ říká Kalina. Zdůrazňuje, že festival vnímá jako propagaci dobrého jména Jihlavy, a právě proto jeho řediteli Marku Hovorkovi navrhuje, aby ještě „hostování“ Assange zvážil.

Assange na WikiLeaks zveřejnil statisíce vojenských a diplomatických dokumentů. Ukradl je vojín Bradley Manning, kterému v USA hrozí doživotí za to, že úmyslně poškodil bezpečnost země a ohrozil životy lidí.

Marek Hovorka Assange označil za „disidenta digitální doby“.

„Jenže disident je někdo, kdo bojuje proti totalitě. Nemusím souhlasit se všemi vojenskými akcemi USA, ale pořád je to demokratická země, která pomohla Evropě vyhrát druhou světovou válku a i dnes nám může pomoci v celosvětových bezpečnostních hrozbách,“ doplňuje Kalina.

„Assangeovo jednání by netolerovala žádná armáda na světě, a už vůbec ne ta ruská, ke které má tolik sympatií,“ dodává náměstek. Podle něj je zajímavé, že pořadatelům festivalu, kde se tak často promítají filmy o lidských právech, nevadí Assangeho angažmá pro Putina, kdy v prokremelské televizi RT odvysílal talk-show s vůdcem militantní teroristické organizace Hizballáh.

Assange byl zatčen kvůli podezření ze „znásilnění, sexuálního zneužití a nátlaku“, týkajícího se dvou žen ve Švédsku. Když britské soudy rozhodly o jeho vydání do Švédska, porušil Assange podmínky propuštění na kauci a ukryl se na ekvádorské ambasádě. „Veřejnosti poskytl k posouzení tisíce dokumentů, ale sám k soudu odmítá jít. Je to zbabělec,“ tvrdí Jaromír Kalina.

Hlídkování jeho případného odchodu ambasády ze strany britských policistů už stálo přes 10 milionů liber.

Obamův viceprezident Joe Biden přirovnal Assangea k „high-tech“ teroristovi. Novináři David Leigh a Luke Harding se Assange ptali, jestli při publikování tajných depeších aspoň začerní jména Afghánců, protože jim v případě prozrazení doma hrozí smrt. „Ne. Byli to udavači. Pokud je někdo zabije, patří jim to,“ odpověděl jim Assange. „Viděli si, že muž, kterého důvěřiví jedinci oslavují jako průkopníka nového věku otevřenosti, byl ochoten předat seznamy osob k zavraždění psychopatům,“ komentovali jeho slova oba novináři.

Rozpočet festivalu dosáhne 15 milionů. Dotace mu teď poskytly takzvané norské fondy a Fond česko-švýcarské spolupráce. Na festival kromě ministerstva kultury přispívá i město Jihlava a Kraj Vysočina.

Jihlava podpoří MFDF částkou 1,66 milionů korun, loni to byla stejná suma, předloni byla mimořádně navýšena na 2,16 milionů.

Kraj Vysočina podporuje akci částkou 550 tisíc (v letech 2015 až 2013)

Akce má i celoevropský rozměr. Zastupitelstvo kraje schválilo smlouvu o spolupráci na zajištění realizace akce Ozvěny MFDF v Bruselu.

Vyjádření ředitele Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava Marka Hovorky:

Marek Hovorka (jihlavský zastupitel za TOP09 a ředitel MFDF)

„Festival je – podobne jako dokumentární filmy, které uvádíme – prostorem pro diskusi a hledání odpovědí, v tom smyslu budou mít diváci jedinečnou možnost diskutovat s Julianem Assangem. Rád umožním panu Kalinovi, aby panu Assangovi položil svou otázku. Politizace celé věci je nešťastná. Když před dvěma roky americký režisér pronášel velmi kontroverzní názory na Spojené státy americké či Rusko na půdě karlovarského festivalu, který jej navíc ocenil za filmové dílo, česká média jej striktně odmítla, ale nikoho nenapadlo se obrátit na karlovarský festival. Odmítám prostou skutečností, že necháme Juliana Assange mluvit, že jej legitimizujeme. Naopak již naše tisková zpráva uvedla, jak polarizuje americkou společnost, když jej New York Times označuje za nejvýznamnějšího novináře současnosti a republikáni ho posílají na smrt oběšením.
Považujeme za podstatné, abychom naši společnost „nenormalizovali“, ale zachovali si prostor pro kritické myšlení. “

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů