Policie trestně stíhá předsedu žďárského soudu Švaňhala

justicePolicie České republiky zahájila v polovině června trestní stíhání předsedy Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou Romana Švaňhala. Předsedovi soudu bylo sděleno policejní obvinění pro údajné domácí násilí.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) rozhodl o postavení soudce Švaňhala mimo službu, na post předsedy žďárského Okresního soudu je vypsáno výběrové řízení.

„Vzhledem k fázi trestního řízení není možné v současné době poskytovat další informace,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Případ soudce Švaňhala znepokojil i předsedkyni Soudcovské unie: „Extrémně důležité je vyloučit možné zneužití institutu dočasného zproštění funkce,“ uvedla předsedkyně Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Podle vyjádření předsedkyně Soudcovské unie využije soudce Švaňhal opravné prostředky proti rozhodnutí Ministerstva spravedlnosti.

O rozkladu proti rozhodnutí Ministerstva spravedlnosti podaném soudcem Švaňhalem bude rozhodovat už jiný ministr spravedlnosti než ten, který ho odvolal z funce.

„Ministerstvo spravedlnosti může potvrdit, že předseda okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou Roman Švaňhal byl postaven mimo výkon funkce soudce a předsedy soudu, a to z důvodu trestního stíhání,“ uvedla mluvčí Ministerstva spravedlnosti Lucie Machálková.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna