Běhounek (ČSSD): Ministerstvo zdravotnictví uspokojuje své organizace z dodávek krajům

Ministerstvo zdravotnictví, které dosud zasílalo menší dodávky ochranných prostředků pro zdravotníky, záchranáře a další složky zapojené do boje s šířením nákazy koronavirem v krajích, se z pohledu hejtmanů potýká se zajišťováním a distribucí zásob.

Chybí jasně definované řídicí centrum, ministerstvo nejprve deklaruje, že má své vlastní dodávky, nakonec ale uspokojuje své organizace zčásti z ochranných prostředků, které měly jít do krajů.

Podle 1. místopředsedy Rady Asociace krajů ČR a hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka naštěstí vznikla jasná dohoda mezi ministerstvem vnitra a hejtmany, která nastavila pravidla zásobování.   

„V krizové situaci zkrátka není možné, abychom měli centrálně nejednoznačný systém krizového řízení, rozdělování dodávek. Ministerstvo zdravotnictví avizuje, že samo zařizuje dodávky a bude mít pro své organizace dostatek ochranných pomůcek, nakonec jsme ale zjistili, že tomu tak není a že část zásob pro kraje jde organizacím řízeným MZ ČR. My si samozřejmě uvědomujeme, že i tyto organizace nutně ochranné prostředky potřebují, nicméně bez přesně daného systému to fungovat nemůže. Proto se kraje dohodly s ministrem vnitra Janem Hamáčkem na funkčním způsobu zásobování, konkrétní část zásilek zajišťovaných nyní Ministerstvem vnitra ČR je určeno pro kraje, stanovená část pro silové resorty, komunikujeme, všechno průběžně upřesňujeme. Moc děkuji všem kolegům hejtmanům, kteří krizové řízení ve svých krajích naprosto zvládají a distribuují ochranné prostředky nemocnicím, záchranářům, lékařům, sociálním službám a dalším. Chtěl bych také poděkovat zdravotníkům a všem bezpečnostním složkám, hasičům pomáhajícím s distribucí, policistům. Všichni jsou velmi vytíženi a personál v nemocnicích jede na hranici svých možností, je to obrovská opora. Dík patří i veřejnosti, našim občanům, kteří dodržují všechna opatření týkající se omezení pohybu, nošení roušek, jen takto můžeme účinně bránit šíření nákazy,“ uvedl Jiří Běhounek.

Hejtmani během dnešní noci na 21. března dostali zásilku respirátorů FFP2, které Ministerstvo vnitra nechalo rozvézt prostřednictvím Hasičského záchranného sboru ČR. „V noci jsme respirátory převzali, teď pracujeme na co nejrychlejším výdeji. Snažíme se sehnat dodávky i vlastními silami, ale ukazuje se, že pozemní cestou je to velmi riskantní a není jisté, zda ochranné prostředky dorazí. Čekáme nyní na velkou leteckou dodávku, která je na cestě a bude k dispozici ještě tento víkend. V pondělí 23. března máme domluvenou další videokonferenci a společně s ministrem vnitra Janem Hamáčkem budeme další postup upřesňovat,“ uzavřel Jiří Běhounek.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů