Boj s reklamním smogem snížil reklamní tržby Jihlavy

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Služby města Jihlavy musely zrušit reklamní plochy na oplocení svého areálu. Reklamní plochy městské společnosti přinášely statisícové tržby jako reklamní plnění.

„Můžeme se bavit o částce v řádech několika stovek tisíc korun, přesná částka je předmětem obchodního tajemství. Ale obecně šlo o několikaleté nebo pravidelně obnovované smlouvy,“ uvedl mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Podle Málka už městská společnost Služby města Jihlavy obdržela děkovný email od vedoucího útvaru městského architekta Aleše Stuchlíka za vzorný přístup společnosti k likvidaci reklamího smogu.

Podobné plochy jako na plotě Služeb města Jihlavy jsou na nedalekém autobusovém nádraží jsou v rukách soukromého vlastníka a tam už regulace reklamy nefunguje tak jednoduše jako u městské společnosti.

Pracovníci Útvaru městského architekta (ÚMA) pod vedením Aleše Stuchlíka už vytvořili před rokem takzvanou Kartotéku vizuální smogu, která definuje širokou škálu vzhledových problémů ve městě. Radní města Jihlavy Kartotéku vzali na vědomí společně s dalšími postupy čištění vzhledu města.

V Karto­téce je v osmi okruzích definováno několik problémových témat. Patří sem jak plot tvořený reklamními bannery, tak nevzhledné skříně elektrických rozvaděčů či nečitelné označení provozoven. Každá karta popisuje stav tématu a navrhuje akce, doporučení i regulace pročištění města od zbytečných a nevhodných vizuálních podnětů.

„Nejprve si ale zameteme před vlastní prahem – v první etapě se začnou řešit témata, které míří přímo na město, jakožto vlastníka nemovitostí a původce vizuálního smogu. Městský majetek se tak stane pozitivním vzorem pro další tvůrce vizuálního smogu i pro ostatní participanty, kteří jej tolerují. Ve druhé etapě se město zaměří na ostatní původce a na způsob podání pomocné ruky k řešení,“ uvedl tehdejší náměstek pro oblast územního plánování Vít Zeman (TOP09).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů