Vicehejtmanka Hajnová jede obhlédnout finské úložiště jaderného odpadu na sto tisíc let

Vicehejtmanka Vysočina potvrdila služební cestu do finského úložiště jaderného odpadu „Onkalo“, který je prvním trvalým úložištěm vyhořelého jaderného paliva na světě.

„Onkalo“ je finské slovo pro jeskyni nebo prohlubeň. Význam slova znamená ve finštině něco velkého a hlubokého: nevíte, kde onkalo končí a zda vůbec končí.

„“Finsko je v oblasti hlubinného ukládání radioaktivních odpadů asi nejdál v Evropě, nicméně předpokládám, že se společně s poslanci a senátory přesvědčíme, že úložiště zatím ještě není v provozu. Ale určitě bude zajímavé si poslechnout, jak to finský stát komunikoval s občany a zda s umístěním úložiště vyslovili souhlas,“ vysvětlila vicehejtmanka Hajnová důvod cesty do Finska.

Onkalo, které leží 450 m (1 500 stop) hluboko v podloží ostrova Olkiluoto na jihozápadě země.Nedaleko je jaderná elektrárna Olkiluoto se třemi jadernými reaktory, které stojí vedle sebe na pobřeží. Tyto reaktory spolu s dalšími dvěma v Loviise na jižním pobřeží produkují třetinu finské elektřiny.

Výstavba úložiště Onkalo stála miliardu EUR (860 milionů GBP/1,07 miliardy USD), se zahájením provozu se počítá v příštím roce. „Finsko je nejméně o deset let před všemi ostatními zeměmi světa,“ podotkla vicehejtmanka Hajnová.

Onkalo bylo navrženo pro skladování vysoce aktivního jaderného odpadu, který může zůstat radioaktivní po dobu, která je pro člověka těžko pochopitelná. Počítá se s délkou uložení až na sto tisíc let. Jaderná energie v současnosti poskytuje asi deset procent světové elektřiny . Vzhledem k tomu, že je nízkouhlíková, je mnohými považována za důležitého hráče v boji proti změně klimatu .

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů