Promlčeno! Jihlava nemusí vracet SVAKu mnohamilionovou zálohu mrtvého evropského projektu

Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) pozdě zažaloval vrácení dotační zálohy sedmnáct milionů korun, které poskytl Jihlavě jako zálohu na nikdy neuskutečněný projekt rekonstrukce vodovodu a kanalizačních stok za téměř půl miliardy korun. Jihlava potom vystoupila ze SVAKu. Rozsudek jihlavského soudu není pravomocný.

Advokáta SVAKu probudil dotaz Občasníku

O nařízeném soudním jednání se právník SVAKu zřejmě dozvěděl až z dotazu Občasníku, zda přijde jako žalobce do soudní síně. „Moment, víte něco, co já nevím,“ prohlásil dopoledne před jednáním pražský právník SVAKu Petr Šurka.

Samotné jednání odpoledne začalo s půlhodinovým spožděním, právníka SVAKu údajně zdržely kolony vozidel na D1.

Pražský advokát Petr Šurka byl v jednací síni jihlavského soudu naprosto osamocený v pozici žalobce, Jihlavu jako protistranu osobně zastupoval náměstek primátora Jaromír Kalina spolu s právním zástupcem.

Soudce: Takováhle smlouva na miliony korun?

Při soudním jednání byl soudce okresního soudu překvapený zřejmě jednoduchostí smlouvy na dotační sedmnácti milionovou zálohu. „Pane doktore, takováhle smlouva na miliony korun?,“ ptal se soudce SVAKu Jihlavsko jako žalobce. Žalobu SVAKu soudce zamítl na základě uplynutí tříleté promlčecí lhůty. Ta se začala počítat od ledna roku 2012 a uplynula v lednu 2015. SVAK žaloval až na podzim 2015.

Milionové náklady zbytečné žaloby

Možnost tříletého promlčení mělo dobře zvážit vedení SVAKu Jihlavsko, zvláště pokud je podání žaloby spojeno se zaplacením soudního poplatku. Ten lze odhadnout na částku osm set padesáti tisíc korun. Plus náklady na palmáre protistrany. Celkem náklady žaloby SVAKu se dají vyčíslit na milion korun.

Vysoká pravděpodobnost odvolání

V dlouhodobém právním sporu o jihlavskou vodu se stalo nepsaným pravidlem: „Poražený píše odvolání k soudu do Brna“. Je vysoce pravděpodobné odvolání i v tomto právním sporu. O případném podání odvolání ke Krajskému soudu v Brně musí rozhodnout vedení SVAKu Jihlavsko.

Odůvodnění verdiktu soudního rozhodnutí přineseme v nejbližší době.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů