Čeněk Jůzl (KDU-ČSL): Štve mě nespravedlnost rozdělování sportovních dotací

Finanční podpora havlíčkobrodského hokeje je opět žhavé téma diskusí. Havlíčkobrodští hokejisté dostali od radnice víceletý dotační kontrakt. Lidovecký místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl se ohradil proti nespravedlnosti při rozdělování městských dotací.

Pár let zpátky lidovci drželi lidovci krok s občanskými demokraty při podpoře místního hokeje. Teď to vypadá u havlíčkobrodských lidovců jako změna přístupu k hokeji?

Jde o spravedlnost. Máme zásady poskytování dotací, ale hokejisté je nemusí dodržovat. Máme formuláře pro žádosti o podporu sportů z radnice, ale hokejisté je nemusí dodržovat. Máme zásady pro poskytování veřejných prostředků v režimu „DE MINIMIS“. Peníze se do hokejové akciovky (A-tým dospělých) dostaly přes mládež (dnešní Bruslařský klub). Peníze pro mládež jsme dávali a štvalo mě to. Majitelé z Brna do mládeže peníze nedávali. Ale zneužívali to. Štve mě, že není spravedlnost. Hokejisté obcházejí naše podmínky pro poskytování dotace tím, že chtějí peníze na čtyři roky (schváleno zastupitelstvem bylo pouze na dva roky, více zde – pozn. Občasník). Rozpočet hokejistů obsahuje náklady, ale nemají uvedené příjmy (více zde).

Co vám jako křesťanskému demokratovi vadí?

Přístup hokejistů. Máme zásady radnice pro poskytování finanční podpory, ale hokejisté je obcházejí. Máme třeba pro sport patnáct milionů, ale požadavek sportovců ve městě je celkem na pětadvacet milionů. Z patnácti milionů se odloupne pět milionů pro hokej. A o zbytek se „poperou“ ostatní sporty – tam se krátí dotace.

Hokejistům se nekrátí dotace?

Nekrátí. Dostanou to, co chtějí. Všichni ostatní sportovci si podají žádosti a jedná se o nich. Předloží příjmy, náklady a jedná se o žádosti. Nikdo ze sportovců kromě hokejistů nedostane to, co žádá. Mohli bychom všem zkrátit žádosti rovným dílem na dvě třetiny předložených požadavků.

Co musí udělat sportovní oddíl, aby získal vaše sympatie při rozdělování dotací?

Fakt to takhle neberu. Fotbalisté mají rozpočet pět milionů, předloží příjmy a výdaje. Je vidět, že se snaží. Na rozdíl od hokeje.

Čím si získáváte pověst „nepřítele hokeje“?

Protože žádám spravedlnost. Aby se hokej zařadil mezi ostatní žadatele o městské dotace.  Na zastupitelstvu jsem prohrál. Proč bychom nedali fotbalistům to samé, co hokejistům? Ke všem bychom měli přistupovat stejně. Spravedlnost by měla být alespoň v tom, že máme hromadu městských peněz z kterých se rozděluje všem podle stejně podaných žádostí.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů