Co dál s letištěm Henčov? Spolupráce Jihlavy a Kraje Vysočina skončí?

První betonovou dráhu na Vysočině mělo mít letiště Jihlava-Henčov. Dohodu o tom podepsali krajští zastupitelé Vysočiny již před pěti lety. Dohoda byla prodloužena v roce 2016. Závazek Kraje Vysočina spolufinancovat třiceti miliony plány krajského města Jihlavy na modernizaci letiště Henčov končí se závěrem letošního roku.   

„Město Jihlava mělo v plánu vzletovou dráhu postavit do konce letošního roku, vzhledem k problémům při majetkové přípravě pozemků i k prodloužení schvalovacího procesu odůvodnění podlimitní veřejné zakázky v Zastupitelstvu města Jihlava, požádalo statutární město Jihlava o prodloužení doby trvání smlouvy o spolupráci,“ vysvětlil prodloužení smlouvy v roce 2016 tehdejší náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy Libor Joukl.

Zahájení výstavby se předpokládalo v roce 2017, s dokončením modernizace letiště Henčov se počítalo do termínu 31. 12. 2019.

Z uzavřené smlouvy i následného dodatku vyplýval krajský závazek zabezpečit projektovou dokumentaci pro celkovou realizaci záměru a také podílet se maximálně částkou 30 miliónů korun na realizaci první etapy projektu.

Plán vybudovat na letišti Jihlava – Henčov zpevněnou vzletovou dráhu podporuje zvýšení bezpečnosti leteckého provozu, turistické atraktivity Kraje Vysočina, zlepšení využitelnosti letiště Jihlava a v neposlední řadě také rozšíření možností Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina.

Modernizaci letiště by uvítaly i komerční firmy z krajského města, které by tak mohly mít větší podnikatelské příležitosti a možnosti. Zpevněnou přistávací dráhu zatím nemá žádné civilní letiště na Vysočině.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů