Deset pikantních momentů prvního soudního dne procesu s Jouklem a Míkou

rizikPrvní den soudního jednání přinesl několik pikantních momentů v jednací síni během procesu s ex-náměstkem hejtmana Liborem Jouklem a ředitelem Krajské správy a údržby silnic Janem Míkou (oba ČSSD):

1. Zakázka se rozjela „sama od sebe“

Sedmidenní lhůta pro vyjádření Rady kraje Vysočina nebyla dodržena. O spuštění zakázky se Kraj Vysočina dozvěděl až další den.

2. Změna technických parametrů

V době přípravy veřejné zakázky došlo ke změně technických parametrů: spor je o to, zda šlo o pozitivní nebo negativní ovlivnění zakázky. Jestli byla opravou napravena nebo způsobena chyba při zadání zakázky.

3. Zaměstnanci podnikali s vlastní firmou

Bývalí manažeři Krajské správy a údržby silnici dodávali své firmě náhradní díly pro vozidla značky Tatra z výprodejů armádních skladů. Proto měli osobní zájem na nákupu vozidel značky Tatra. Za desítku let si mohli přijít na miliony korun.

4. Úvěr sehnala krajská míspředsedkyně ČSSD

Součástí dodacích podmínek bylo i zajištění financování. Vítězná nabídka slibovala úvěr od ČSOB-leasing, úvěr nakonec poskytla banka Unicredit. Úvěr zajistila krajská místopředsedkyně ČSSD Vysočina Marie Rubišarová-Medová.

5. Dokumenty tvořil Gordion

Ačkoliv smluvním partnerem v roli administrátora byla pražská firma Typaz, elekronické stopy v dokumentech ukazují na firmu Gordion, ve které dokumenty vznikaly. Gordion je významná firma v oblasti administrace veřejných zakázek. Její smluvní napojení na vysočinskou zakázku je nejasné.

6. Zadávací podmínky vytvořil dodavatel

Další elektronické stopy ukazují na firmu Unicont, která vytvořila podklady pro veřejnou zakázku vysočinských cestářů. Později působila firma Unicont jako subdodavatel vítězné firmy.

7. Dvě firmy nabízely totéž zboží

Dvě soutěžní firmy nabízely vysočinské správě a údržbě silnic stejné zboží: vozidla Iveco. Jedna z firem nesplnila podmínky zadávacího řízení. Zbyl jen vítěz

8.Zadávací podmínky šly splnit jen s IVECO

Soutěžit mohla jakákoliv firma, která mohla splnit podmínky zadávacího řízení. Podmínky zadávacího řízení šly splnit podle vyjádření automobilek pouze s vozy značky IVECO. Například automobilka MAN nemohla splnit požadavky na alternátor ve výběrovém řízení.

9.  Zakázku nešlo zrušit

Ze zadávacích podmínek kdosi vyškrtl obvyklou klauzuli o zrušení soutěže i možnost nevybrat žádnou soutěžní nabídku.

10. Administrátor podával hlášení náměstkovi Jouklovi

Ačkoliv měl administrátor veřejné zakázky společnost TYPAZ smlouvu s Krajskou správou a údržbou silnic, dostával kopie elektronické komunikace s cestáři i náměstek Libor Joukl. Joukl ale nebyl jako náměstek hejtmana bezprostředním nadřízeným ředitele Míky. Míkovým nadřízeným byla celá Rada kraje Vysočina.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů