EU bude jednat o cestovním očkovacím pasu pro turisty

Evropská komise v březnu představí návrh na vytvoření celoevropského pasu pro digitální očkování, což je otázka, která rozděluje členské státy, uvedla šéfka Komise Ursula von der Leyenová.

Zavedení „cestovních očkovacích pasů“ prosazuje především Řecko, které požaduje, aby Evropská unie přijala „cestovní pasy“ proti Covid-19 a otevření Evropské unie pro cestovní ruch v době letní turistické sezóny.

Dánsko plánuje v příštích třech až čtyřech měsících zavedení digitálního cestovního pasu, který občanům země umožní prokázat, že byli očkováni.

S očkováním, které nyní probíhá, vlády stále častěji vnímají „cestovní očkovací pasy“ nebo jiné formy osvědčení o očkování Covid-19 jako východisko pro zahraniční turisty z omezení pohybu a zákazů vycházení, které platí pro místní obyvatele.

Výzvou právě teď je vytvořit dokument nebo aplikaci, která by byla přijímána po celém světě s náležitou ochranou soukromí s možností uložení dokumentu v každém mobilním telefonu.

Dokument nebo aplikace by turistům umožnily předložit místním úřadům doklad o očkování, a tak přeskočit karanténní protokoly při příjezdu do nové země. Řecko v únoru představilo digitální očkovací certifikát pro ty, kteří dostali dvě dávky vakcíny.

Letecké společnosti, průmyslové skupiny, neziskové a technologické společnosti se snaží vyvinout certifikát, který by bylo možné používat jako aplikaci nebo součást digitální peněženky.

Společnost IBM vyvíjí svůj vlastní Digital Health Pass, který by jednotlivcům umožnil předložit doklad o očkování nebo negativní test pro získání přístupu na veřejné místo, jako je sportovní stadion, letadlo, univerzita nebo pracoviště.

Zavedení „cestovních očkovacích pasů“ pro turisty by mohlo být problematické. Současné vakcíny chrání před těžkým onemocněním, ale zatím nevíme, zda zastavují přenos onemocnění, jak rychle imunita klesá nebo zda jsou ohroženy nově se objevujícími variantami. Otázkou zůstává, zda někdo, kdo se „uzdravil“, splňuje kritéria imunity. Velká obava panuje i z možnosti padělání očkovacího pasu a jeho ochrany před zneužitím. Kromě data exspirace je potřeba nastavit i možnost digitálně zrušit očkovací pas.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů