Ample Strike 2022 se Stratotankerem a vrtulníky Apache
Na konci srpna a v první polovině září se v ČR už podeváté uskuteční mezinárodní cvičení Ample Strike, jehož hlavním cílem je sladění činnosti předsunutých leteckých návodčí s posádkami letadel a velitelů na zemi.
Kromě pěti set českých vojáků se do něj zapojí stovka zahraničních, z pěti armád NATO. Vůbec poprvé bude vzdušné operace řídit také Národní středisko řízení a velení (ANCC).
Ample Strike proběhne od 29. srpna do 16. září, cvičit se bude na letištích v Náměšti nad Oslavou, Čáslavi a Kbelích, ve výcvikových prostorech Boletice a Libavá a v okolí Českých Budějovic.
Kromě spolupráce návodčích s osádkami letounů se bude procvičovat plánování a realizace společných leteckých operací typu COMAO (Composite Air Operations). Ty bude vůbec poprvé řídit kromě velitelství v místě cvičení také Národní středisko řízení a velení ve Staré Boleslavi (ANCC).
„Cvičení je nově plánováno jako dvoustupňové a některé úkoly budou řízeny právě z ANCC (Air National Command Centre). Nedílnou součástí je také prověření schopností hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám, tzv. Host Nation Support,“ uvedl řídící cvičení brigádní generál Rudolf Straka.
Podporu bude česká armáda během cvičení poskytovat vojákům z Estonska, Německa, Slovenska, Slovinska a USA. Kromě domácí pozemní a vzdušné techniky (vrtulníků Mi-35/24, Mi-171, L-159 a CASA C-295) se počítá například s německými bitevníky Panavia Tornado, Eurofighter Typhnoon. Účast přislíbil rovněž americký letoun zajišťující doplňování paliva ve vzduchu KC-135 a bitevní vrtulníky AH-64.
Stratotanker KC-136 slouží v rámci USAF od roku 1957, je jedním z pouhých šesti typů letounů s pevnými křídly, které slouží u původního provozovatele (USAF) více než 50 let. Navzdory zvyšujícím se nákladům na údržbu některé studie naznačují, že mnoho Stratotankerů bude létat až do roku 2040.