Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět přeložku I/37, sníží dopravní zátěž ve Žďáru nad Sázavou

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět téměř 700 metrů dlouhou přeložku silnice I/37 ve Žďáru nad Sázavou na Vysočině. Jde o propojení ulic Jihlavská a Brněnská, což je součást staveb, jejichž cílem je snížit dopravní zátěž v centru města. Práce za 112,7 milionu Kč bez DPH potrvají do jara 2025. Společně se stavbou začne i archeologický průzkum, v trase leží i novověká cihelna.

„Propojka ulic Jihlavská a Brněnská je jednou z částí plánovaného obchvatu města. Stavba převede část nákladní a osobní dopravy z vnitřní sítě ulic Jihlavské a Brněnské do nově vybudovaného úseku a odlehčí křižovatce ulic Jihlavská a Brněnská. Tranzitní doprava pojede přímo po nové propojce,“ uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Novostavba bude mezi dvěma okružními křižovatkami. Začíná ve středu okružní křižovatky napojením silnice II/353 na Jihlavské ulici. Poté pokračuje jihovýchodně a východně. Přeložka končí uprostřed druhé okružní křižovatky na ulici Brněnská. Do okružní křižovatky, která je na začátku přeložky, je kromě Jihlavské ulice napojená také ulice Chelčického, v jejíž blízkosti jsou autobusové a vlakové nádraží. Nová okružní křižovatka výrazně přispěje k větší plynulosti dopravy a zkrátí čekání hlavně řidičům jedoucím z Chelčického ulice.

Město Žďár nad Sázavou čekalo na přeložku několik let. Cílem je snížit dopravní zátěž centra, Brněnskou ulicí denně projede přes 11.000 aut. V nedávné minulosti už vzniklo propojení Jamské a Brněnské ulice, které dopravě také pomohlo. „Obchvaty měst a obcí či řešení vnitroměstské dopravy novými komunikacemi jsou pro nás stejně důležité jako výstavba dálnic. V loňském roce jsme otevřeli 58,4 kilometru silnic I. třídy, z velké části právě obchvatů, letos otevřeme 25 kilometrů a zahájíme dalších 45,7 kilometru,“ uvedl Mátl.

Zároveň se stavbou začne v trase archeologický průzkum. Odborníci na základě zjišťovacího průzkumu z roku 2021 předpokládají, že v místě přeložky by se měla nacházet stará cihelna s cihlářskou pecí z období novověku. Vlastnil ji známý jihlavský průmyslník Karel Löw.

Silnice I/37 je důležitou spojnicí krajů Královéhradeckého, Pardubického a Kraje Vysočina. Na její trase leží řada velkých měst jako Trutnov, Pardubice, Chrudim či právě Žďár nad Sázavou, jehož středem tato silnice vede. Řidičům slouží I/37 i jako jedna z hlavních spojnic mezi dálnicemi D11 a D1.

Ředitelství silnic a dálnic aktuálně realizuje celkem 256,1 kilometrů nových staveb. Jedná se o 198,4 km dálnic a 57,7 km silnic I. třídy. Ve výběrovém řízení se nachází dalších 129,5 km dálnic a silnic I. třídy.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů