(VIDEO) Konec světa je historickou hranicí Čech a Moravy
Dostat se na Konec světa je vlastně velmi jednoduché: projedete celé Hamry nad Sázavou a jste tam. Na Konci světa se už dál autem nedostanete, musíte se otočit a zase zpátky do civilizace.
Západní hranice katastrálního území Najdek na Moravě se v okolí Šlakhamrů na Žďársku kryje s historickou zemskou hranicí Čech a Moravy.
V místě, kde na této hranici končí silnice, která na okraji zastavěného území osady Šlakhamry přechází v lesní cestu v úbočí kopce Peperek, je lidovou tvořivostí udržován památníček Konec světa. Je zde instalován hraniční kámen obou zemí, nachází se zde strážní budka.
Česko-moravská hranice je historickou (reliktní), v aktuální správní praxi neužívanou, hranicí mezi historickými zeměmi Čechy a Morava. Vede konkrétním krajinným terénem přibližně od Králického Sněžníku na severovýchodě k trojmezí Čechy-Morava-Dolní Rakousko západně od Slavonic na jihozápadě. Její průběh přibližně sleduje hlavní evropské rozvodí mezi úmořím Severního moře (povodí Labe) a úmořím Černého moře (povodí Moravy, resp. Dunaje a má tak nápadný fyzickogeografický základ.
Hranice se v hrubém průběhu zformovala ke konci 12. století, upřesnila a stabilizovala během a do konce 14. století. K menším (lokálním) korekcím hranice však docházelo i později a to až do 20. století. Hranice hrála v průběhu století různě důležitou roli zejména v závislosti na tom, jaký byl aktuálně vztah mezi Čechami a Moravou. Několikrát v historii od sebe oddělovala země ovládané dvěma na sobě nezávislými panovníky.