Phillips varoval uživatele před problémy s monitory defibrilátorů Tempus

Už v únoru 2023 vydala firma Phillips varování před výskytem možných problémů s monitory lékařských defibrilátorů Tempus, které monitorují životní funkce pacientů při přednemocniční péči ve vozidlech Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina. Záchranáři naříkají, že se na přístroje Tempus nemohou stoprocentně spolehnout.

Ilustrační obrázek

Podle bezpečnostního varování sice technické parametry Tempus Pro udávají, že zařízení je odolné vůči vodě a písku podle IP66 (prach a vnikání vlhkosti). První číslice 6 v IP kódu značí, že zařízení je zcela chráněno proti prachu nebo jakýmkoliv nečistotám. To znamená, že téměř nic nemá šanci dostat se dovnitř zařízení a poškodit jeho součástky nebo jinak snížit jeho životnost. Druhá číslice v IP66 značí, že zařízení je schopno odolat silným proudům vody, které by mohly poškodit méně odolná zařízení. Tato úroveň ochrany je obzvláště důležitá pro zařízení, která jsou používána v prostředí, kde je vystaveno většímu tlaku vody.

Testování však odhalilo, že zařízení Tempus tyto normy v praxi nesplňuje. Existuje možnost přehřátí součástek popř. neočekávané napětí vyzařované z elektrických součástí zařízení.

Společnost Phillips doporučuje uživatelům přístroje Tempus, aby se voda nebo tekutiny nerozlily na zařízení nebo se do něj nedostaly skrz větrací otvory v bočních rozích. Problémem může být i vlhkost z podlahy.

Společnost Phillips také požádala o předání varování všem uživatelům, kterých se může týkat. Monitory s defibrilátory Tempus hojně využívá například Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina, kde se nespolehlivost přístrojů Tempus stala předmětem kritiky ze strany zaměstnanců. V současné době je na Zdravotnické záchranné službě v provozu padesát kusů přístrojů Tempus.

Od března 2024 bylo zaměstnancům záchranky nařízeno přístroje Tempus nabíjet pouze pomocí nabíjecího kabelu, nikoliv pomocí dokovacích stanic. Důvod nebyl zaměstnancům sdělen. Koncepce přístroje s využitím dokovací stanice byla podmínka v zadání výběrového řízení.

Zástupci odborů ZZS KV považují řadu zaevidovaných závad přístrojů Tempus za závažné např.: špatně měřen tlak, špatně natáčeno a přenášeno EKG, problémy se stimulačním režimem, přístroj se někdy sám od sebe vypne, i když je nabit etc.. Dále deklarovali, že nejsou všechny poruchy uživateli hlášeny z obavy a zkušeností s negativní reakcí ze strany vedení ZZS. Záchranáři pracují ve specifických podmínkách a je zapotřebí, aby se na daný přístroj mohli stoprocentně spolehnout a měli k němu důvěru. Přístroj také disponuje dalšími užitnými funkcemi (kamera, možnost připojení na ultrazvuk, možnost připojení laryngoskopu atd.), ale tyto funkce nebyly uvedeny do provozu.

V souvislosti s popsanými problémy vzešel dotaz, kdo by byl zodpovědný za to, když by pacientovi, na základě chybného přístroje, podány léky, které by nebyly indikovány. V takovém případě zodpovědnost nese lékař, který by daný lék pacientovi podal.

Dle sdělení zástupce dodavatelské firmy bude z padesáti přístrojů Tempus devětadvacet vyměněno a jedenadvacet přístrojů opraveno.

Na dotaz, zda existují i jiné varianty řešení v případě, že se závažné, několik let trvající nedostatky nepodaří odstranit, ředitelka ZZS KV uvedla, že o žádných jiných možnostech řešení neví. Zástupci vedení ZZS KV sdělili, že právní důvod pro vrácení přístroje neexistuje. Jedinou možností nápravy je snažit se odstranit nedostatky. Na nákup byly použity prostředky z EU. Pořizovací cena každého ze zhruba padesáti přístrojů Tempus Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina (ZZS KV) byla vyšší než půl milionu korun.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů