(VIDEO) Ctidružice obdržely největší dar v historii obce při otevření výkrmny vepřů Rhea holding
Zemědělský koncern Rhea holding Josefa Koláře za pouhých patnáct měsíců přestavěl místní vepřín na moderní velkovýkrmnu prasat. Obec Ctidružice navíc obdržela od podnikatele Koláře dar půl milionu korun. „Je to nejvyšší dar v historii obce, chtěli bychom zvelebit naši obec, uvidíme jak vyjdeme s rozpočtem, na který dar použijeme. Asi postavíme dětem hřiště, “ neskrývala radost starostka obce Ctidružice Jarmila Kratochvílová.
Na dohled od modernizované farmy ve Ctidružicích je obec Štítary, která záměr podnikatele Koláře odmítla. Farma Ctidružice používá nejmodernější evropskou technologii chovu prasat od firmy Big Dutchman, kdy počítačový řídící systém zasílá informace o průběhu krmení i do chytrých telefonů manažerů farmy. „Z chytrých telefonů by se dal systém krmení i řídit, ale je to trochu nepohodlné, proto krmení řídíme z počítačového centra farmy,“vysvětlil hlavní zootechnik Jiří Veselý.
Farma Ctidružice je prošpikována moderními technologiemi, kdy například topení zajišťuje tepelné čerpadlo napojené na podzemní kalové jímky. „S mírnou nadsázkou lze říci, že našim prasatům topíme jejich výkaly,“ řekl při otevření farmy Josef Kolář. Podle viceprezidenta Agrární komory Jiřího Milka je podobné řešení topení v zemědělství velmi vzácné. „Pan Kolář je jedním z prvních, který toto řešení v praxi použil, pokud není úplně první,“ uvedl Jiří Milek. Milek byl ministrem zemědělství v první vládě Andreje Babiše.
Záměr modernizace farmy Ctidružice přišel v době, kdy jiné zemědělské podniky zvažovaly ukončení chovu prasat kvůli nízké výkupní ceně prasat. „Josef Kolář je podnikatelem, který se nebojí jít proti proudu,“ zmínil viceprezident Milek.
Farma Ctidružice za rok vyprodukuje jako vedlejší produkt i organické hnojivo z výkalu vepřů pro šest set až sedm set hektarů. Jako krmivo se budou využívat krmné směsi z nedaleké výkrmny Starý Petřín (více zde).
Rhea holding s více než pěti stovkami zaměstnanců obhospodařuje v jižních Čechách, na jihozápadní Moravě a jižním Slovensku dvaadvacet tisíc hektarů pozemků, na nichž se v rámci rostlinné výroby zabývá produkcí tržních i krmných plodin.