(FOTO) Město Brtnice chce restaurovat vzácný artefakt

V modrém salonku zámku v Brtnici leží na lešenářských trubkách náhrobek pána z Valdštejna. Podle rytířského brnění jde o Hynka Brtnického z Valdštejna.

Za Hynkovy vlády na konci patnáctého století se majetek panství utěšeně rozrůstal. Pro své poddané nechal vybudovat renesanční radnici, zřídil školu a stanovil osoby a jim náležející platy za výuku poddanských dětí. Na jeho přímluvu získali Brtničtí od Ferdinanda I. privilegium, díky kterému mohli svobodně vykonávat řemeslo, nadto získali obnovené právo dvou výročních trhů a právo trhu sobotního. Dobře si vedl i v politických kruzích.

V roce 1580 byl vyhlášen nejvyšším sudím Markrabství moravského, dva roky nato se stal moravským zemským hejtmanem. Této funkce se časem ze zdravotních důvodů vzdal, ponechal si úřad nejvyššího komorníka Markrabství moravského. Od roku 1573 byla Hynkovou manželkou Kateřina Zajímačka z Kunštátu. Z manželství se narodila dcera, která zemřela ještě jako dítě, Hynek tedy zůstal bez potomků.

Samotný renesanční náhrobek Hynka Brtnického z Valdštejna má pohnutou historii: Původně byl umístěn v kostele sv. Karla Boromejského a bl. Juliány, odkud byl následně „vyhozen“ z důvodu protestanství. Náhrobek byl přenesen do objektu panské sýpky a odtud se dostal v minulém století do objektu zámku v Brtnici.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů