Hornický Cechhaus připomíná minulost Štěpánova nad Svratkou

Městys Štěpánov nad Svratkou byl v minulosti obýván horníky, kteří do zdejších hvozdů přišli patrně ze Saska přes královské město Jihlavu. „Mohlo zde pracovat i několik stovek horníků na několika desítkách horních lokalit,“ připomíná průvodce Hornického cechhausu Štěpánov Karel Pročka.

Cechhaus byl jakýmsi administrativním centrem těžby, kde panstvo vyřizovalo úřední záležitosti spojené s těžbou stříbra a železné rudy. Na území Štěpánova nad Svratkou bývalo několik cechhausů, ten na náměstí dnes slouží jako minimuzeum místního hornického revíru.

Pozůstatky po hornické činnosti (šachty, obvalové tahy a pole) se nacházejí v katastrech obcí Koroužné, Švařec, Čtyři Dvory, Borovec (dnes součást Štěpánova), Štěpánov nad Svratkou, Olešnička (dnes součást Štěpánova), Horní Čepí a Černovice. Zachovaly se převážně v lesních komplexech a většinou nepodlehly likvidaci při rekultivacích. Přístupné jsou také některé štoly, v nichž jsou dokonce patrné i původně těžené rudní akumulace. Z tohoto hlediska jde na západní Moravě o unikátní oblast, která má charakter přírodního hornického skanzenu.

„Dalo by se říct, že když vyrazíte směrem na Borovec, tak stříbrnou nebo železnou rudu najdete klidně do deseti minut,“ naznačil průvodce Pročka.

Hornický cechhaus si dal za cíl popularizovat místní hornický revír i třeba ukázkami života horníků i tavbou stříbrné rudy. Cechhaus je umístěn na náměstí ve Štěpánově nad Svratkou, vstup je volný. Termín prohlídky je nutno si předem rezervovat.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů