Informace Krizového štábu Vysočiny ze dne 26.3.2020

Zdravotnictví 

V Kraji Vysočina nyní fungují tři odběrná místa (odběrové stany v Nemocnice Jihlava a v Nemocnice Havlíčkův Brod a odběrová sanitka ZZS KV), v příštím týdnu se plánuje spuštění odběrného stanu také v Nemocnici Třebíč. Hejtman Jiří Běhounek informoval, že postupně jsou činěny další kroky, aby odběrná místa mohla fungovat také v pelhřimovské nemocnici a v Nemocnici v Novém Městě na Moravě. V Nemocnici Jihlava už plně funguje testovací laboratoř, která je schopná zpracovat okolo 24 vzorků denně a kapacita laboratoře Státního veterinárního ústavu v Jihlavě umožňuje vyhodnotit za den až 100 odebraných vzorků.

Ochranné osobní pomůcky (roušky a respirátory FFP2) jsou v návaznosti na jednotlivé dodávky postupně rozdělovány a okamžitě distribuovány podle potřebnosti. Přislíbené pravidelné zásilky umožní postupně pokrývat potřebu nejen zdravotních a sociálních zařízení, ale také potřeby v terénu. Ať už se jedná o praktiky, pediatry, stomatology, odborné lékaře, ale i zajištění veřejné dopravy, zásobování a dalších nezbytných provozů. Pro další rozsah opatření a lepší koordinaci pomoci přímo v obcích svolal hejtman Jiří Běhounek na pátek 27. března schůzku se starosty obcí s rozšířenou působností.

V souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19 u zdravotnické personálu v novoměstské nemocnici, apeluje hejtman Běhounek na zaměstnance nemocnic a sociálních zařízení, aby i při cestách do práce v osobních automobilech nosili důsledně ochranou roušku. Při výrazném zhoršení vývoje pandemie, se může dokonce uvažovat o dočasném ubytování zdravotníků a pracovníků v sociálních službách přímo v místě výkonu práce. V úvahu přicházejí například ubytovací kapacity domovů mládeže.

Hejtman Jiří Běhounek pověřil Hasičský záchranný sbor připravit ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí plán desinfekce po uvolnění karantény v obci Kynice. Hejtman Jiří Běhounek velmi ocenil spolupráci se starostkou obce, situace v Kynicích je v průběhu karantény klidná a dodávky potravin, léků a dalších nezbytných potřeb fungují bez problémů.

Školství 

Provoz určených základních a mateřských škol na území všech ORP v Kraji Vysočina vyčleněných pro péči o děti ve věku od 3 do 10 let pracovníků vybraných složek funguje bez problémů. Jednotlivé dětské domovy obdrží v následujících dnech desinfekční prostředky.

Doprava 

Od neděle 28. března omezí dopravce České dráhy regionální osobní přepravu na Vysočině v rozsahu přibližně 10 %. Jedná se o vlaky, které jsou v současné době minimálně obsazené, a to v řádech jednotek cestujících. Od 24. března 2020 je omezen také provoz některých dálkových spojů.

V případě autobusové dopravy bude redukce spojů zatím menší.

Je velmi pravděpodobné, že při zhoršení situace, dojde k postupnému omezování dalších spojů v železniční i autobusové dopravě.

Hejtman Jiří Běhounek poděkoval všem, kteří se v uplynulém týdnu podíleli na řešení mimořádné situace, a konstatoval, že s náběhem pravidelných dodávek ochranných pomůcek a potřebné desinfekce se systém postupně stabilizuje. Vzhledem k tomu, že Krajská hygienická stanice kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě zaznamenává zvýšený přenos nemoci COVID-19 v komunitě, je v tuto chvíli podle slov hejtmana Běhounka nutné zintenzivnit testovaní obyvatel a nadále apeluje na zodpovědné a bezpečné chování všech občanů.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů