Jihlava chystá vánoční trolejbus s vůní vanilky a cukroví

Trolejbus bude představen na náměstí prvná adventní neděli, měl by přijet kolem 16:20 a dovézt Radu města. Bude po rozsvěcení vánočního stromu k dispozici lidem pro prohlídku a vánoční jízdy zdarma a to
v době mezi 17-20 hodinou.

V dalších dnech bude trolejbus nasazen na standardních linkách za normálních přepravních
podmínek. Aktuální pozici trolejbusu najdete přes web města, který monitoruje aktuální pozici
jednotlivých vozidel. Vánoční vozidlo bude označeno zlatou hvězdičkou.

„Jde o první takovou zkušenost v našem dopravním podniku a bylo potřeba řešit některé technické
věci. Jak připojit venkovní osvětlení, jak ozvučit interiér a exteriér, jak a z čeho udělat polep, aby
měsíc vydržel ,ale přitom šel pak dobře sundat, museli jsme předělávat návrh polepu, měnili jsme i
typ trolejbusu za jiný a tedy bylo nutné upravit návrh na odlišnou karoserii, museli jsme vybírat již jen
ze skladového sortimentu osvětlení, řešili jsme jak lidem ukázat kde zrovna trolejbus jezdí,… a řada
dalších drobností, které byly komplikací, ale i výzvou jak to zvládnout,“ vysvětlil radní David Beke.

I když město Jihlava uvažovalo i o využití historických trolejbusu, ale vzhledem k nepříznivým zimním podmínkám od záměru ustoupilo.“Po diskusi s majiteli těchto vozů jsem pochopil, že sůl není přítel veteránů a s historickými vozy se v zimě prostě v našim klimatických podmínkách nevyjíždí,“ řekl radní Beke.

Trolejbus je z venkovní strany polepen fóliemi několika barev včetně stříbrné a zlaté. Hlavním motivem je sníh, rampouchy a vločky. Venkovní část trolejbusu je osvětlená. Je zde použito
kombinace tištěné fólie a řezané grafiky. Pokud se to nakonec podaří, tak by trolejbus měl z venkovní strany hrát i vánoční melodie.

Uvnitř je trolejbus ozdoben řetězy a opět vánočními motivy vloček. Dále na cestující čeká vánoční vůně vanilky a cukroví. Vánoční melodie a jako poslední překvapení budou zejména pro nejmenší tři stálí cestující, kteří určitě vytvoří dětem úsměv na tváři a zpříjemní cestu. Součástí nejen vánočního
trolejbusu je i informační grafika k programu vánoc z dílny Brány Jihlavy pod heslem Jihlava k vánocům s odkazem na webové stránky vánoc, kde lidé najdou podrobnosti k jednotlivým atraktivitám a akcím.

Pokud se koncept vánočního trolejbusu osvědčí, vidí radní Beke potenciál pro příští roky pro soutěž v návrzích designérů, architektů, kteří by chtěli být autory v dalších letech a chtěli by k tomuto tématu přispět.

„Chtěl bych velmi poděkovat řediteli dopravního podniku Rovnerovi, paní architektce Tůmové a její kolegyni, panu Vyvadilovi a jeho spolupracovníkům za polepy, chlapům z dílny z dopravního podniku za úpravu elektra k ozvučení a venkovnímu nasvětlení. Kolegům z Brány. Kolegům z Rady města za důvěru v tento záměr,“ děkoval všem spolupracovníkům radní David Beke (ODS).

Vyjádření autorky návrhů osvětleného trolejbusu Zuzany Tůmové z ateliéru Schrapnel najdete přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů