Jihlavští Piráti založením PiFo porušili koaliční smlouvu s TOP09 a Zelenými

V létě 2018 před komunálními volbami uzavřeli jihlavští Piráti koaliční smlouvu s TOP09 a Zelenými. Vznikla „malá koalice“ tří stran, která se po volbách stala součástí „velké koalice“ vedené primátorkou Karolínou Koubovou (Fórum Jihlava).

Čerstvý vítr v jihlavské politice má název „Žijeme Jihlavou!“ | Strana  zelených Kraj Vysočina
Trojice lídrů koalice Žijeme Jihlavou: zleva Silvie Nováková (Zelení), Vít Zeman (TOP09) a Eva Nováková (Piráti)

Za Piráty koaliční dohodu „malé koalice“ podepsala tehdejší předsedkyně Krajského sdružení Pirátů Michaela Vodová. Text koaliční dohody „malé koalice“ Pirátů, TOP09 a Strany Zelených obsahuje i následující odstavec:

„Účastníci této dohody se zavazují, že po dobu trvání této koaliční dohody neuzavřou samostatně koalici nebo dohodu s jinou politickou stranou a nebo jiným politickým hnutím v rámci Zastupitelstva města Jihlavy.´“

Na Hromnice (2.2.2022) uzavřeli Piráti dohodu s uskupením Fórum Jihlava a tím porušili koaliční smlouvu s TOP09 a Stranou Zelených. Koaliční smlouva „malé koalice“ připouští možnost uzavírat změny nebo dodatky koaliční dohod písemnou formou.

„Spojením Pirátů a Fóra Jihlava chceme dosáhnout udržení stávajícího směru progresivně-liberální jihlavské politiky a jeho dalšího rozvoje,“ zní oficiální zpráva Pirátů a Fóra Jihlava na sociálních sítích. Nový profil na sociální síti má už přes pět desítek příznivců.

TOP09 a Strana Zelených se o vzniku nového subjektu „Piráti a Fórum Jihlava“ dozvěděli až z oficiální tiskové zprávy. Piráti se ani neobtěžovali informovat své koaliční partnery o uzavření politické dohody s jiným subjektem. Na základě porušení koaliční dohody pak byli vyloučeni z „malé koalice“ 20.2.2022.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů