Kalina (KDU-ČSL Vysočina): Zdanění církevních restitucí jsem čekal na čarodějnice

logo KDU-ČSL VysočinaHejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola navrhl patnácti procentní zdanění finančních náhrad vyplácených církvím v rámci církevních restitucí. Zimolův návrh podpořil předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

„Není možné, aby církve pobíraly velkorysou finanční náhradu, která byla započítána mimo jiné i za majetek, který se neměl vydávat, a vedle toho teď najednou individuálními žalobami se domáhaly také vydání konkrétních nemovitých nebo movitých věcí,“ prohlásil Hašek.

Finanční náhrada církvím podle nynějšího zákona o daních z příjmů není předmětem daně. Její celkový objem představuje podle důvodové zprávy 59 miliard korun, od roku 2014 se ale nesplacená část náhrady zvyšuje o inflaci, aby zůstala zachována reálná hodnota ročních splátek.

Haškův návrh podpořil i vysočinský hejtman Jiří Běbounek.

Návrh na zdanění církevních restitucí zamíří do Poslanecké sněmovny jako zákonodárná iniciativa krajů.

Kalina„Očekával jsem, že s tím přijdou o čarodějnicích. Je vidět, že se oranžoví od rudých za osm let vlády v Kraji Vysočina lecos naučili a ideově sblížili,“ řekl předseda KDU-ČSL Vysočina Jaromír Kalina.

Postup oranžových hejtmanů pro Občasník komentoval i lidovecký kandidát na senátora Michal Stehlík.

„Musím se nad tím trochu pousmát. Sociální demokracie se pokouší o opakovaní strategie hrát celostátní téma v rámci krajských voleb. Pro soudného občana musí být zvláštní, že se hejtmani se zákonodárnými iniciativami ´probudí‘ v roce voleb. Navíc, místo aby se starali o zlepšeni podmínek pro obce, zkouší rozehrávat populistické téma. Nezbývá, než se ptát, jak tato úžasná iniciativa pomůže samotným krajům a obcím,“ uvedl lidovecký kandidát na senátora za Jihlavsko Michal Stehlík.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů