Kodet (KDU-ČSL): Horácká aréna může přinést Jihlavě „Bilbao-efekt“

Mezi jihlavskými zastupiteli neustává diskuse o ekonomickém přínosu výstavy Horácké multifunkční arény na místě současného zimního stadionu.

Zastupitel Josef Kodet (KDU-ČSL) upozornil na jev, kterému se v architektuře říká „Bilbao-efekt“.

„Já osobně si pořád na misku vah kladu stovky milionů postupně vkládaných do oprav stávajícího stadionu (který bude pořád „jenom“ stadionem) a (jakkoliv možná na počátku vyšší) stovky milionů do nadčasové multifunkční novostavby, která může Jihlavu proměnit jako – dovolte mi zde jistou nadsázku – v 90. letech stavba Guggenheimova muzea baskickém Bilbau. Z tohoto porovnání mi pořád vychází lépe ta druhá varianta – i vzhledem k poloze Jihlavy na mapě ČR a možnému spolupořadatelství například kulturních a sportovních akcí celonárodního a nadnárodního významu,“ uvedl zastupitel jihlavský zastupitel Josef Kodet (KDU-ČSL).

U stavby Gugenheimova muzea v Bilbao je Nejvíce překvapivým aspektem vliv budovy na ekonomiku města. Stavby architekta Franka Gehryho přitahuje turisty z celého světa. Co přesně tedy znamená „Bilbao efekt“? Město Bilbao přispělo na výstavbu muzea částkou 100 milionů dolarů. Jen během prvních 3 let muzeum navštívilo 4 miliony turistů a zaznamenalo 500 milionů eur zisku.

To se pozitivně projevilo na hotelech, restauracích, obchodech a městské dopravě, přičemž bylo odebráno více, než 100 milionů eur na daních. Architektura se stala nevídanou investicí s návratností do několika desítek měsíců.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů