Komfort VDV: Vysočina upřednostní low entry autobusy na dálkových linkách

Každý kraj České republiky se snaží do zadávacích podmínek „nacpat“ jiné standardy komfortu cestujících.Kraj Vysočina například upřednostní nasazení částečně nízkopodlažních (low entry) autobusů i na dálkových linkách.

Nízkopodlažní nebo částečně nízkopodlažní autobusy umožňují rychlý a pohodlný nástup cestujících u kterých se nepředpokládají velká spoluzavazadla. I komfort sedadel pro cestujících low entry je uzpůsoben na jízdní dobu v desítkách minut. Při delší jízdě už cestující může pociťovat nižší komfort sedadel autobusu.

Podle pravidel pro hodnocení nabídek dopravců VDV je za nejvýhodnější nabídku považována nabídka s nejvyšším podílem částečně nízkopodlažních vozidel (Low Entry vozidel), přičemž maximální podíl nízkopodlažních vozidel rozhodný pro hodnocení nabídek činí
100 % vozidel.

Především na dálkové linky, jimiž většina cestujících jede poměrně dlouhou dobu (i hodinu a více) je vhodné nasazovat vysokopodlažní autobusy, právě z důvodu pohodlí při samotné jízdě. U dálkových linek se předpokládá batoh nebo větší zavazadlo, které si cestující před jízdou ukládá mimo kabinu pro cestujících. Při výstupu si pak cestující zavazadlo vyzvedává sám po výstupu z vozu a otevření batožinového prostoru.

Provoz dálkových linek částečně nízkopodlažním autobusem může ohrožovat bezpečnost cestujících právě z důvodu malého prostoru pro uložení zavazadel, které se běžně na těchto linkách přepravují.

Zvýhodněné nasazení částečně nízkopodlažních autobusu není nedopatření, ale záměrem Kraje Vysočina jako objednatele. Low entry vozidla přitom umožňují uložení zavazadel, kapacitně ale nemusí stačit pro uložení batohu nebo spoluzavazadla každého cestujícího. Podle přepravních řádů lze do kabiny autobusu vzít zavazadlo o velikosti igelitové tašky. Kufr nebo batoh už je problém.

I přes upozornění jednoho z dopravců na problém s nasazením low entry autobusů na dálkové linky Kraj Vysočina trvá na správnosti vypsání objednávky na desetileté smlouvy Veřejné dopravy Vysočiny.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů