VÍME PRVNÍ: Jihlava chce být evropským městem kultury 2028

Město Jihlava má ambice být Evropským městem kultury 2028. Titul může být udělen jen jednomu městu v České republice, Jihlava tak bude konkurovat například Brnu, které schválilo převod tří milionů korun na přihlášku pro první kolo soutěže.

O vítězi rozhoduje výběrová komise skládající se z dvanácti členů (10 členů je nominováno evropskými institucemi, dva členy nominuje Ministerstvo kultury ČR), kteří jsou nezávislými odborníky bez vazeb na kandidující města. Výběrová komise rozhodne o seznamu měst postupujících do závěrečného kola. Konečný výběr vítěze, který komise provede v roce 2023, musí schválit Rada ministrů kultury. Vítěz soutěže obdrží jako cenu jeden a půl milionu eur a titul Evropské hlavní město kultury k užívání na dobu neurčitou.

Titul Evropské hlavní město kultury je vždy na jeden rok propůjčován Evropskou unií jednomu či více evropským městům, která tak mají po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. Původně byla tato města volena na základě kulturní historie, naplánovaných akcích a schopnosti projekt podpořit finančními prostředky a infrastrukturou. Nová studie z roku 2004 nyní považuje udělení titulu spíše jako podnět ke kulturnímu vývoji a změnám v daném městě. Vedle Brna se o titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2028 uchází ještě České Budějovice, Liberec a Broumov.

S myšlenkou kandidatury Jihlavy jako Evropského města kultury 2028 přichází Brána Jihlavy, řízená Jakubem Demlem. Deml kandidoval v minulých komunálních volbách v barvách uskupení Fórum Jihlava vedeného současnou primátorkou Karolínou Koubovou. Brána Jihlava chce vést diskusi, která by měla vést k vyjasnění, zda Jihlava využije jedinečné příležitosti, která se opakuje jednou za 13–15 let, zvážit možné přínosy a rizika a vtáhnout do úvah o kandidatuře co nejširší spektrum aktérů.

Titul Evropské město kultury je pro města skvělou příležitostí, jak změnit svou image, zviditelnit se, přilákat více turistů a dlouhodobě změnit kulturní prostředí města pro život jejich obyvatel. Z titulu prokazatelně těží kulturně kreativní průmysly i cestovní ruch. Zvýšení mezinárodní prestiže města oceňují i další podnikatelé. Oživění kulturní scény, investice do kulturní infrastruktury a nových projektů ocení všichni obyvatelé města. Důležitým argumentem pro podání přihlášky je fakt, že už její příprava je významným akcelerátorem ke kulturnímu rozvoji města. Některá města z ní dokázala těžit ještě roky i bez zisku titulu. Příprava přihlášky tak zcela jistě není marnou investicí.

Iniciativa Evropských hlavních měst vznikla v roce 1985. Od té doby byl titul udělen více než padesáti městům. Během uplynulých pětatřiceti let se charakter i cíle iniciativy vyvíjely, měnil se i právní základ a priority, k čemu by měl titul městům sloužit. Z podoby festivalu a přehlídky se pojetí Evropského hlavního města kultury posunulo směrem ke komplexnímu projektu, který kulturní impulzy využívá ke strategickému rozvoji daného města.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů