Kraj Vysočina jednal se starosty Vysočiny o obnovitelných zdrojích energie

Hlavním tématem setkání vedení Kraje Vysočina se starosty obcí byla diskuze o obnovitelných zdrojích energie. Potvrdilo se, že mezi starosty jsou příznivci i odpůrci výstavby větrných elektráren.

Vedení Kraje Vysočina shrnulo legislativní změny, které nastaly počátkem roku a omezily krajské pravomoce z hlediska územního plánování a naopak posílily rozhodovací kompetence obcí, především těch, které chtějí na svých katastrech výstavbu větrníků omezit v územním plánu.

„Znovu jsme starostům vysvětlili, že Kraj nebude a ani nemůže být tím, kdo bude rozhodovat kde elektrárny teoreticky být mohou a kde ne, s čímž řada starostů souhlasilo. Jsme i nadále připraveni identifikovat prostřednictvím odboru životního prostředí území, kde by výstavba z hlediska krajinného rázu byla zcela nevhodná,“ vysvětlil hejtman Schrek.

Pokud stát prostřednictvím Ministerstvo životního prostředí naopak určí tzv. akcelerační zóny, může to podle hejtmana Schreka investorům minimálně zpřesnit možnou oblast jejich zájmu v území a otevřít prostor pro komunikaci se samosprávou obce či města.

„Starosty jsme požádali, aby vždy pečlivě zvažovali dopady případně uzavřených kontraktů s investory a vždy pokud možno dbali na vzájemné vztahy a zájmy sousedících obcí,“ dodal hejtman Schrek.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů