Kraj Vysočina posuzoval tři základní varianty opravy Znojemského mostu v Jihlavě, rozdíl je sto milionů korun
Znojemský most u nákupního centra Citypark je klíčovou dopravní stavbou metropole pro dopravní trasy z Jihlavy směrem na jih. Most propojuje centrum krajské Jihlavy s výpadovkou na Znojmo a Třebíč. Patří k nejfrekventovanějším tahům procházejícím městem.
V rámci mimořádné prohlídky byl zjištěn havarijní stav krajních ložisek mostu. Dále byly na nosné konstrukci zjištěny trhliny s výkvěty kopírující trajektorii přepínacích kabelů. Vyvstala tedy obava o stav přepínací výztuže.
Znojemský most byl zbudován v padesátých letech jako jedna z prvních přepjatých konstrukcí. Původně
měla být nosná konstrukce ze železobetonu, ale těsně před stavbou byla změněna na konstrukci
z předpjatého betonu. Jeho délka je téměř osmdesát metrů, výška mostu nad terénem je dvanáct metrů.
S ohledem na zjištěný špatný stav předpínací výztuže je nutné provést rekonstrukci mostu. Nabízí se tři varianty řešení:
První variantou je zesílení stávající konstrukce dodatečným systémem příčného podélného předpětí. Dále provést výměnu izolace a mostního svršku. Toto řešení však přinese pouze omezené prodloužení životnosti mostu a s ohledem na vysokou náročnost takovéto rekonstrukce (technickou i finanční) se považuje toto řešení za neekonomické.Tato varianta počítá jen s přeložkami sítí na mostě, částečnou demolicí (jen NK), výkopy bez pažení, úpravou spodní stavby, novou nosnou konstrukcí, mostním svrškem a definitivními přeložkami. Časová náročnost je tak dána technologií předpínání monolitického železobetonu, která je závislá na časové náročnosti vytvoření skruže, armokoše, době tvrdnutí betonu a vnesení předpětí. Délku výstavby se odhaduje na devět měsíců.
Druhou variantou je výměna nosné konstrukce mostu včetně výměny ložisek. Spodní stavbu je možno zachovat. Tato varianta zajistí životnost mostu na dalších sto let. Výhodou je možnost zbudování spojité nosné konstrukce, čímž dojde k eliminaci stávajících problematických detailů (mostní závěry nad pilíři mostu). Tato varianta se jeví z ekonomického hlediska jako nejpřijatelnější. Tato varianta je časově nejméně náročná. Liší se od předchozí varianty především časem potřebným na novou nosnou konstrukci. Na stavbu budou hotové nosníky převezeny z „mostárny“ a na stavbě dojde jen k jejich montážnímu spojení. Odpadá potřeba stavby skruže. Také je jednoduší armokoš a odpadá předpínání mostu.Délka výstavby se odhaduje na šest měsíců.
V obou případech se celková cena opravy Znojemského mostu odhaduje na 76 465 488,- Kč.
Třetí variantou je výstavba zcela nového mostu. Tato varianta je finančně nejvíce nákladná. Nabízí však zcela nové možnosti řešení mostu (např. jednopolový most s volným mostním otvorem bez pilířů). Jde o nové založení, novou spodní stavbu a novou nosnou konstrukci. Celková cena novostavby by byla tedy 188 064 199,- Kč.
Rekontstrukce Znojemského mostu na silnici II/523 procházející Jihlavou začne podle informací hejtmana Kraje Vysočina Martina Kukly v roce 2027. Krajská rada rozhodla na základě odborných analýz o způsobu rekonstrukce s tím, že bude zachována kvalitně založená spodní část mostu, nosníky sneseny a vybetonována nová konstrukce s náběhy. „Stavba by měla omezit provoz jen na devět měsíců a Kraj Vysočina za ni zaplatí odhadem 76 miliónů korun. Opravám bude předcházet dokončení jihovýchodního obchvatu Jihlavy, a to z důvodu vedení objízdných tras,“ sdělil Martin Kukla, hejtman Kraje Vysočina.