Kraj Vysočina staví už obě části jihovýchodního obchvatu Jihlavy

Kraj Vysočina zahájil stavební práce na druhé části jihovýchodního obchvatu Jihlavy – část VÝCHOD. Aktuálně se tak pracuje na obou větvích největší silniční stavby v regionu. Zatímco jižní část obchvatu už má klíčové stavební objekty téměř hotové a finišuje se se svahováním zářezů, východní část čekají několikatýdenní zemní práce a povinný archeologický průzkum.

„Východní část obchvatu Jihlavy propojí výpadovku na Třebíč s výpadovkou na Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou směr dálnice D1. Druhá část obchvatu nás přijde na 277 miliónů korun bez DPH. Po intenzivních jednáních jsme získali na stavbu státní dotaci. Patří totiž mezi klíčové úseky pro přepravu nadrozměrných komponent pro stavbu dalších bloků dukovanské elektrárny,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Projekt tří a půl kilometrového obchvatu v jeho východní větvi počítá i se stavbou dvou mostů a také s podjezdem pro pěší a cyklisty do městské části Kosov, kterou ve spolupráci s Krajem Vysočina zajišťuje město Jihlava. „Na východní větvi už probíhají zcela zásadní zemní práce, skrývka ornice, přípravy vyztužených náspů, pokračovat budeme založením a stavbou mostů, čekají nás i přeložky. Dva mosty v délce 47 a 49 metrů stavíme přes meliorační potoky,“ popisuje novou stavbu Miroslav Houška, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a dopravy.

Stavba východní části obchvatu Jihlavy by měla být hotová do podzimu 2025.

Části jihovýchodního obchvatu Jihlavy

Jihovýchodní obchvat Jihlavy – část JIH

V tomto případě mluvíme o 2,4 km dlouhé jihlavské spojce na Třebíč a Znojmo. Kraj za ni zaplatí více než 600 miliónů korun s tím, že zhruba polovinu nákladů pomůže uhradit evropská unie. Dotace byla vyčerpána. Na této silniční větvi jsme postavili 6 nových mostů a u Pístova protihlukovou stěnu. Dokončení této části je plánováno na podzim letošního roku.

Jihovýchodní obchvat Jihlavy VÝCHOD

3,5 km dlouhý úsek obchvatu, který propojí komunikace II/405 směr Třebíč s páteřní silnicí II/602 směr Žďár na Sázavou, Velké Meziříčí směr D1. Provoz přirozeně naváže na obchvat Velkého Beranova. Projekt počítá se 2 mosty přes meliorační potoky. Využita bude technologie přepjaté železobetonové konstrukce.

Na obě větve Jihovýchodního obchvatu Jihlavy se Kraji Vysočina podařilo získat nezanedbatelné dotace z EU a SFDI.

„Vedle jihovýchodního obchvatu Jihlavy Kraj Vysočina připravuje do několika týdnů zahájení také obchvatu Brtnice. I tato stavba je klíčová pro návoz materiálu k Dukovanům a Kraj Vysočina na ni získal státní dotaci. Předpokládaná cena téměř čtyřkilometrového obchvatu je cca 700 miliónů korun,“ doplnil hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů