Krize havlíčkobrodského fotbalu: Víme, jak hlasovali zastupitelé o dotaci!

Havlíčkobrodský fotbal se řítí do existenční nejistoty. Neschválená dotace 1,85 milionu korun nastartovala vlnu rezignací v druhém největším fotbalovém klubu na Vysočině. Nejdříve rezignoval předseda Ondřej Pavlas, po něm výkonný výbor a nakonec i trenéři. V FC Slovan Havlíčkův Brod rezignoval každý, kdo měl v klubu funkci.

 Komentář místostarosty Čeňka Jůzla (KDU-ČSL)

Je mně smutno z tohoto stavu, nespravedlivého přístupu k rovnocenným sportovním subjektům a pokrytectví některých zastupitelů, jak jim na fotbale záleží.

Fotbal za posledních pět let dosáhl pod vedením tohoto výboru vynikajících výsledků. Všechny oddíly postoupily do vyšších soutěží, ale co je podstatné, rozšířila se mládežnická základna a ke sportu tak přivedli stovky dětí. Trenéři trénují ve svém volném čase, stejně jako jezdí o víkendech na zápasy nebo turnaje. Bohužel, tato práce se dá s entuziasmem provozovat jen krátce. Po té, co část zastupitelů schválila navýšení dotace pro BK v době, kdy se prokázaly machinace s dotacemi a přesto neúměrná podpora hokeji trvá dál, nedivím se, že i FC požádal o podobné podmínky. O desetitisícových a vyšších platech hokejových trenérů si fotbalisté mohou nechat jen zdát a nedivím se. že jim došla trpělivost.

Navýšení o půl milionu korun z dotací a 300 tisíc přes technické služby na rok se zdá opravdu velké, ale jen do té doby, než přiznáme občanům a sportovcům, že hokejistům byla dotace navýšena o celý milion korun a skrytá podpora přes rozpočet technických služeb o 800 tisíc korun.

 

Další informace o situaci v havlíčkobrodském fotbale najdete zde, první vyjádření havlíčkobrodského starosty Jana Tecla (ODS) je zde

Komentář předsedy TOP09 Havlíčkobrodsko Martina Sedláka

Zelená je tráva, fotbal není vydíraná…

píšťalka peníze fotbalV posledních dnech se rozhořelo dotační drama v režii fotbalového klubu FC Slovan. Původně jsem neměl v úmyslu se vůbec vyjadřovat, neboť na dotace do sportu mám svůj dlouhodobý názor a po tom co zastupitelé dali generální pardon hokeji a otevřeli plně peněženku jeho nestoudným požadavkům tak i takovou pachuť marnosti. Ano z tohoto pohledu se fotbalistům nedivím, že chtějí také luxusní podmínky, jaké se dostávají hokeji a zastupitelé přitom neřeší předchozí, dlouhodobé, organizované zneužívání dotací pod taktovkou jeho činovníků. Prostě ten generální pardon za hříchy let předchozích, 5 milionů Kč přímé dotace a další miliony korun přes Technické služby na led a pronájem kabin je příliš. Toto a absence jakýchkoliv kritérií pro přidělování dotací do sportu otevřelo Brodskou Pandořinu dotační skříňku pro ostatní..

Pohled druhý, již zas tak chápající k požadavkům fotbalu není. Proč? Posuďme několik faktů a názor o dostatečné podpoře radnice, nechť každý udělá sám. Faktem je, že dotace není nároková a její poskytnutí je plně na rozhodnutí zastupitelů. Přímá finanční podpora FC Slovan od roku 2010 postupně roste. V roce 2015 byla 1,2mil Kč. Pro rok 2016 je 1.7mil Kč. Nárůst o 500tis Kč, 42% oproti dotaci roku 2015. K tomuto nově v roce 2016 nebude platit FC Slovan za provoz a energie v areálu což je dalších cca 400 tis Kč. Takže celkové zlepšení oproti roku 2015 je cca 1mil Kč, tedy cca 85%. K tomu město plně financuje umělou trávu dalších cca 300tis Kč. V roce 2014 město uvolnilo 4,2 mil Kč na výstavbu nových kabin a v roce 2015 tento projekt podpořilo dalším 1mil Kč. Přitom z této částky bylo cca 700tis Kč vynaloženo na zaplacení objednaných a převzatých částí díla vedením klubu, aniž by pro toto měli řádné finanční krytí. Na to dnes asi pan odcházející předseda oddílu již zapomněl, že za něj radnice zaplatila něco, co objednal, převzal a neměl na to. V jeho vyjádření čteme jakousi uraženou zášť, že finanční výbor doporučil 1,85mil Kč a zastupitelstvo nakonec rozhodlo o 1,7mil Kč. Jenom nám zapomíná doříct, že on a další činovníci FC Slovan sedí ve finančním výboru a nenašli ani tolik slušnosti oznámit při hlasování o dotaci v tomto střet zájmů a rozhodně nehlasovali proti.

Výsledkem všeho je dnes stav, že činovníci rezignují a zřejmě odchází, neboť nedostali to, co chtěli, aby mohli nově platit A-tým (hobby dospělých) a platy trenérů. Přitom popírají sami sebe, kde je to jejich léta sdělované, že jim jde o tu mládež, o ty děti. Oni totiž dnes nechávají těch téměř 300 dětí a jejich rodiče v nejistotě, děti posílají poflakovat se k těm počítačům a možná se je chystají využít jako rukojmí pro další tlak na radnici. Přitom nezapomínejme na to, že rodiče platí klubu nemalou finanční částku, aby jejich dítě mohlo hrát fotbal. Takže dnes vlastně ukazují trenéři dětem, že ne vše zaplacené se musí dodržet. Osobně věřím, že horké hlavy ochladnou a ty ochotní s tím fotbalovým srdcem nenechají padnout léta budovaný fotbal ve městě a budou ochotni nastavit činnost tak, aby se nechal s přidělenou dotací realizovat. Na druhou stranu je nutno na radnici konečně přestat jen drbat o nových pravidlech pro dotace do sportu a pokusit se takovéto nastavit a dodržovat, tak aby se zde již neopakovala situace jejímž počátkem je nerovný přístup k hokeji, který měl a má dost zvýhodnění oproti fotbalu, házené, futsalu, rugby, florbalu a dalším sportům.. Jinak by se mohlo stát, že za rok to nebude jen o jednom klubu.

Martin Sedlák, regionální předseda TOP09 Havlíčkobrodsko

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů