Krize primátorky: Neplatné usnesení radních zakládá finanční nároky

Dva zásadní dokumenty vodárenské politiky města schválili radní města Jihlavy, aniž by k tomu měli potřebné kompetence. Tyto kompetence jsou vyhrazeny pouze Zastupitelstvu města. Jde o uzavření dodatku k vodárenským smlouvám o „majetku s právem hospodaření“.

Neplatné rozhodnutí radních mšsta Jihlavy vneslo nejistotu do provozování vodárenského majetku s právem hospodaření, který dosud provozovala městská vodárenská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace v režimu veřejné služby. Podle oznámení na webu města bude tento majetek od ledna do konce roku 2020 Vodárenská (VAS), a.s. „Tato společnost nyní vyzývá domácnosti doposud obsluhované společností JVAK osobním dopisem k tomu, aby si zálohy na vodné a stočné převedli na její účet. JVAK souběžně zjišťuje stavy vodoměrů. Týká se to především obyvatel příměstských částí Zborné, Pístova, Popic, části Kosova a také části Doliny a Starých Hor. Jde asi o desetinu vodovodních přípojek v Jihlavě,“ stojí v lednové zprávě na webu města.

U „majetku s právem hospodaření“ je město Jihlava nezpochybnitelným vlastníkem vodárenské infrastruktury, právo hospodaření pro Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko skončilo okamžikem odchodu Jihlavy z vodárenského svazku. Hodnota „majetku s právem hospodaření“ je kolem tři sta padesáti milionů korun.

Radní města Jihlavy krátce před vánočními svátky rozhodli o uzavření dodatku smlouvy se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko.

Zrušení usnesení radních města a současné uložení přípravy návrhu ke schválení dokumentů pro Zastupitelstvo města považuje primátorka Karolína Koubová (Fórum) jako předkladatel za nejvhodnější s ohledem na dodržení požadavků stanovených zákonem.

Tento postup je transparentní vůči ostatním smluvním stranám, pro které prodlení se schválením a podpisem Dodatku a Dohody představuje určité komplikace (z Dodatku vyplývají i konkrétní finanční nároky, které jsou již plněny zatím bez právního důvodu).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů