Majoránku pěstovala bohyně Afrodita jako symbol štěstí

Origanum majorana, běžně známá jako majoránka, je vytrvalá bylina velmi oblíbená pro svou podobnost s oreganem. Tato stálezelená trvalka se dobře hodí pro pěstování v nádobách i na záhonech.

Marjoram | Kitchen Gardens, Inc.

Majoránka představovala pro starověké civilizace štěstí a pohodu. Často se tak nacházela v populárních legendách. Majoránka byla spojována s Afroditou, bohyní lásky a sexuality v řecké mytologii, a proto vstupovala do milostných příběhů. Jiná legenda vypráví, že kytice majoránky zdobily balkóny a okna hezkých dívek, když se blížil první květnový den.

Existují tři oblíbené odrůdy majoránky, včetně majoránky sladké, majoránky hrnkové a majoránky divoké. Všechny tyto druhy se běžně používají jako koření do různých pokrmů. Chuť majoránky je velmi podobná chuti oregana, ale je jemnější. Chutná také podobně jako tymián, jen sladší a s pronikavější vůní.

V kuchyni se tato bylinka tradičně spojuje s masem, zejména jehněčím, hovězím, vepřovým a kuřecím. Oblíbený je také v pokrmech, které obsahují zeleninu, luštěniny nebo mořské plody.

 Ve středověké Anglii se majoránka používala při vaření piva k přidání hořkosti do piva a piva a dnes je ceněna v likérovém průmyslu. Její chuť lze nalézt jako příchuť do likérů a vermutů.

Majoránka je také oblíbená bylina v tradičních a lidových lécích, má řadu zdravotních výhod. Bylo prokázáno, že některé sloučeniny nalezené v této vytrvalé bylině mají protizánětlivé, antimikrobiální a antioxidační vlastnosti. Má se za to, že majoránka má přínos pro hormonální zdraví, zejména pro ženy.

Majoránka konzumovaná jako nálev je ideální k léčbě migrénových bolestí hlavy, neuralgie, bolestí zubů a menstruačních bolestí. Vůně majoránky je podobná oreganu a skvěle se hodí k přípravě polévek, chlebů a zeleninových koláčů. Z čerstvých lístků majoránky lze připravit lahodný čaj s výjimečně bohatou chutí připomínající šalvěj, tymián a rozmarýn.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů