VÍME PRVNÍ: Obce založily spolek Jindřichohradecká místí dráha

Obce a města na trati úzkokolejné dráhy zakládají spolek Jindřichohradecká místní dráha. Informaci potvrdil starosta Černovic Jan Brožek. Už loni na podzim obce jednaly o spojení sil pro obnovení provozu úzkokolejné dráhy.

Na úrovni místních politiků Jindřichohradecka a Pelhřimovska se mluví o nutnosti hrát aktivnější roli v provozu úzkokolejky. Mluví se o „rakouském modelu“, kdy určitým vzorem je partnerská železnice v Dolním Rakousku.

Na severní trase rakouské úzkokolejky byla k 1.6.1986 přeprava osob podle plánu zastavena a nahrazena autobusovou dopravou. V polovině června 2001 byl znovu obnoven víkendový provoz pro turistické využití. Tento provoz byl financován předběžně krajem Dolní Rakousko (Niederősterreich) přes firmu NÖVOG pro sezóny 2001 a 2002. Další vývoj byl kromě jiného závislý na počtu víkendových cestujících. Obce ležící podél železničné tratě vyvíjely různé aktivity („Waldviertlerbahn“- autobus plný zážitků, eventy, atrakce …) aby byla zvýšena turistiká atraktivita tratě.

Lze předpokládat podobné politické aktivity podle „rakouského modelu“ i v jižních Čechách a na Vysočině. Spolek Jindřichohradecké místní dráhy bude nepochybně usilovně vyjednávat o politické podpoře Vysočiny i jihočeského kraje pro obnovení provozu alespoň v turistickém režimu.

V mezičase musí dojít k soudnímu vyřešení úpadku Jindřichohradeckých místních drah a vlastnických vztahů kolem provozování místní dráhy. Pro rozjetí úzkokolejky v letní sezóně 2023 jsou potřeba odhadem alespoň čtyři měsíce.

Pokud se během jara podaří vyřešit vlastnické vztahy zkrachovalé úzkokolejky, najít železničního dopravce a vyřešit podporu krajů, bude letní turistická sezóna zachráněna.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů